poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

WDK zaprasza na wystawę „Namioty Wyklętych”WDK zaprasza na wystawę „Namioty Wyklętych”

Wieruszowski Dom Kultury zaprasza 1 marca od godz. 9:00 do 18:00 na Rynek w Wieruszowie do obejrzenia wystawy infografik poświęconych ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM.

Dzień pierwszego marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklęci bohaterowie walk w czasie II Wojny Światowej nie znaleźli spokoju po jej zakończeniu. Nie zgadzając się na przejęcie władzy przez komunistów, sprzeciwiali się im poprzez walkę zbrojną, jak i pracę propagandową. Po aresztowaniu żołnierze w trakcie trwania śledztwa byli brutalnie przesłuchiwania, a następnie po jego zakończeniu przychodził czas na pokazowy proces, gdzie nie było wyroków uniewinniających. Żołnierze Wyklęci mieli zostać skazani na wieczne zapomnienie przez wrogów naszej Ojczyzny. Ich walka i poświęcenie opóźniła wprowadzenie komunizmu, co sprawiło, że nie przybrał on takiej siły, jaką miał w innych krajach.

„NAMIOTY WYKLĘTYCH” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych-działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W dziesięciu polskich miastach w tym również w Wieruszowie, staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.

Wieruszowski Rynek, 1 marca, godz.9:00 do 18:00.


Skip to content