poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Staszic biega” – aktywne wychowanie fizyczne – pomimo nauki on-line„Staszic biega” – aktywne wychowanie fizyczne – pomimo nauki on-line

Pragnę Państwu zaprezentować ciekawy sposób prowadzenia lekcji wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.
Jako pedagog szkolny staram się zaobserwować trudne sytuacje z życia szkolnego, ale także te, które są bardzo pozytywne dla dobrostanu psychicznego i fizycznego uczniów, szczególnie w obecnym czasie nauki zdalnej.
Zainteresowanie moje, jako poszukiwacza ciekawych działań uczniów i nauczycieli – przyciągnęła grupa facebookowa „Staszic biega”. Po nitce do kłębka – uzyskałam informację od uczniów, że z nauczycielem w.f. Jarosławem Urbaniakiem mają swój sposób zaliczania sprawności, aktywności fizycznej na lekcji w.f.
Aktywność uczniów polegała na marszobiegach w terenie.
Wiecznie zajętego wieloma działaniami nauczyciela, udało mi się w końcu zmotywować do skrupulatnego podliczenia ilości kilometrów i czasu marszobiegów uczniów.
Cały projekt wymagał od uczniów – po pierwsze: udziału, wysiłku, a po drugie: skwapliwego informowania nauczyciela o wykonanej aktywności, potwierdzanej aplikacjami biegowymi.
Zalet marszobiegu jest bez wątpienia wiele. Jest on zaliczany do ćwiczeń cardio, czyli takich, które spalają tkankę tłuszczową. Chcesz schudnąć? Postaw na aktywność fizyczną! Trening można wykonywać w formie interwałów, czyli przeplatać marsz biegiem. Zmienna intensywność wysiłku powoduje, że kalorie są spalane także po zakończeniu treningu.
Marszobieg – ile spala kalorii? W ciągu godziny nawet 500! Wszystko jednak zależy tutaj od stopnia zaawansowania – osoby trenujące od dłuższego czasu spalą więcej kalorii, ponieważ ich treningi będą dłuższe i intensywniejsze od marszobiegów wykonywanych przez osoby początkujące.
Podczas aktywności do organizmu dostaje się duża ilość tlenu, wzmacniają się mięśnie oraz stawy, następuje stopniowa poprawa kondycji. Już po kilku treningach efekty staną się zauważalne: stawy będą znacznie mniej bolały, a także będzie można pokonywać znacznie większą liczbę kilometrów.

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją, która obrazuje i podsumowuje wykonany wysiłek.

Pozdrawiam serdecznie- Danuta Urbaś pedagog szkolny.


Skip to content