poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Podstępne WZW” czyli wirusowe zapalenie wątroby – program profilaktyczny Fundacji „Gwiazda Nadziei”„Podstępne WZW” czyli wirusowe zapalenie wątroby – program profilaktyczny Fundacji „Gwiazda Nadziei”

Szanowni Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice.
Po raz kolejny Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. S. Staszica w Wieruszowie bierze  udział w promowaniu profilaktyki wirusowego zakażenia wątroby, w  projekcie  edukacyjnym
 „ Podstępne WZW”. Projekt Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

 „Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A):  Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest „chorobą brudu”, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – to główna przyczyna występowania raka wątroby, jest najpowszechniej występującą na świecie chorobą zakaźną. Czy wiesz, że wirus zapalenia wątroby typu B jest znacznie bardziej zakaźny niż wirus HIV? Czy wiesz, że na 3 osoby zakażone wirusem typu B tylko jedna wie o swojej chorobie?

Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew oraz płyny ustrojowe, może się nim zakazić  każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony. Transmisja wirusa może nastąpić poprzez naruszenie ciągłości skóry skażonym HBV przyrządem medycznym lub niemedycznym (niewyjałowione igły strzykawki etc., jak również instrumenty używane w kosmetyce, gabinetach tatuażu, itp. ), niezabezpieczone kontakty seksualne z zakażonym partnerem a także używanie szczoteczki do zębów, żyletki i innych przedmiotów potencjalnie mogących naruszyć ciągłość skóry lub błon śluzowych, należących do osoby zakażonej. Wirus HBV może być również przekazany na noworodka przez matkę podczas ciąży. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Mówi się o niej „cichy zabójca”, bo występuje bezobjawowo i najczęściej dowiadujemy się o niej przez przypadek. Lekarze zachęcają, żeby szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C –  zakażenie poprzez kontakt z krwią i jej pochodnymi, sprzęty medyczne i niemedyczne (nawet zwykłe przedmioty jak szczoteczka do zębów, golarka), kontakty seksualne (częsta zmiana partnerów), w trakcie porodu. U połowy chorych nie udaje się ustalić źródła zakażenia. U podstaw tych zakażeń leży nieprzestrzeganie procedur sanitarnych, medycznych. Pozostałe 20 proc. zakażeń to skutek dożylnej narkomanii i zabiegów upiększających (kolczyki, tatuaże).

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych – przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym jej marskości oraz nowotworu, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego.”

Jeśli POTRZEBUJESZ POMOCY, dodatkowych informacji, skorzystaj z telefonu dyżurnego Fundacji: „Gwiazda Nadziei”:  +48 609 719 122  w PONIEDZIAŁKI I CZWARTKI: w godz. 15:00 – 17:00

Skorzystaj z poniższych linków:

https://gwiazdanadziei.pl/
https://www.facebook.com/gwiazdanadziei/
https://gwiazdanadziei.pl/index.php/watroba-sie-sprawdza
http://www.leczhcv.pl/hcv-informacje/index.html

obejrzyj:


Skip to content