poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Podstępne wirusowe zapalenie wątroby -projekt Fundacji „Gwiazda Nadziei”„Podstępne wirusowe zapalenie wątroby -projekt Fundacji „Gwiazda Nadziei”

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie współpracuje z Fundacją ”Gwiazda Nadziei.  Fundacja „Gwiazda Nadziei” powstała w 2007 r. w Katowicach. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja jest organizatorem: akcji edukacyjnych skierowanych do młodzieży, kampanii społecznych na temat zagrożeń, jakie niosą zakażenia wirusami HCV i HBV, akcji bezpłatnych badań oraz szkoleń dla nauczycieli i lekarzy pierwszego kontaktu. Fundacja gromadzi fundusze ze zbiórek pieniężnych i 1% podatku na finansowanie leczenia swoim podopiecznym. http://gwiazdanadziei.pl/
W tym roku ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, nie mogły odbyć się zajęcia z poszczególnymi klasami w murach szkoły. Wiedza o WZW jest niezbędna, aby rozważnie zachowywać standardy higieny i zadbać o swoje i najbliższych zdrowie, życie.
Zapraszam do zapoznania się w ramach godzin wychowawczych z projektem edukacyjnym  „ Podstępne WZW”. 
W paru słowach:
„Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A):  Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest „chorobą brudu”, pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B – to główna przyczyna występowania raka wątroby, jest najpowszechniej występującą na świecie chorobą zakaźną. Czy wiesz, że wirus zapalenia wątroby typu B jest znacznie bardziej zakaźny niż wirus HIV? Czy wiesz, że na 3 osoby zakażone wirusem typu B tylko jedna wie o swojej chorobie?
Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się przez krew oraz płyny ustrojowe, może się nim zakazić  każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony. Transmisja wirusa może nastąpić poprzez naruszenie ciągłości skóry skażonym HBV przyrządem medycznym lub niemedycznym (niewyjałowione igły strzykawki etc., jak również instrumenty używane w kosmetyce, gabinetach tatuażu, itp. ), niezabezpieczone kontakty seksualne z zakażonym partnerem a także używanie szczoteczki do zębów, żyletki i innych przedmiotów potencjalnie mogących naruszyć ciągłość skóry lub błon śluzowych, należących do osoby zakażonej. Wirus HBV może być również przekazany na noworodka przez matkę podczas ciąży. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Mówi się o niej „cichy zabójca”, bo występuje bezobjawowo i najczęściej dowiadujemy się o niej przez przypadek. Lekarze zachęcają, żeby szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C –
  zakażenie poprzez kontakt z krwią i jej pochodnymi, sprzęty medyczne i niemedyczne (nawet zwykłe przedmioty jak szczoteczka do zębów, golarka), kontakty seksualne (częsta zmiana partnerów), w trakcie porodu. U połowy chorych nie udaje się ustalić źródła zakażenia. U podstaw tych zakażeń leży nieprzestrzeganie procedur sanitarnych, medycznych. Pozostałe 20 proc. zakażeń to skutek dożylnej narkomanii i zabiegów upiększających (kolczyki, tatuaże).
Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych – przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym jej marskości oraz nowotworu, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego.”

FUNDACJA „GWIAZDA NADZIEI” Adres: ul. Henryka Dąbrowskiego 22 , 40-032 Katowice,
Kontakt telefoniczny:  +48 609 719 122, poniedziałki i czwartki godz. 15:30 – 17:00.
Kontakt e-mail: fundacja@gwiazdanadziei.pl    poniedziałki i czwartki  godz. 15:00 – 17:00
Podziękowania dla p. Anny Smolis z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie, powiatowego koordynatora projektu.
Obejrzyjcie film i prezentację.
Danuta Urbaś-pedagog szkolny.


Skip to content