poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Międzynarodowe sukcesy Oskara Wróbla – absolwenta „Staszica”Międzynarodowe sukcesy Oskara Wróbla – absolwenta „Staszica”

Oskar Wróbel w tym roku ukończył naukę w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im.Stanisława Staszica w Wieruszowie na kierunku technik mechatronik, dziś chcemy razem z Nim cieszyć się osiągniętymi sukcesami. W zeszłym tygodniu odwiedził szkołę i opowiedział o swojej wielkiej duńskiej przygodzie. Oskar jest obecnie studentem University of Southern Denmark czyli SDU w Sonderborg na kierunku Bachelor of Engineering in Mechatronics, czyli kontynuuje rozpoczętą w naszej szkole ścieżkę zawodową. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się wiele o Danii i nowej uczelni. Oskar chętnie dzieli się doświadczeniami i odpowiada na wszystkie pytania, które zebrał w mini wywiad,  zamieszczony poniżej. Warto w tym miejscu przypomnieć osiągnięcia, które były jego udziałem podczas nauki w „Staszicu”:

  • Stypendia

Stypendium Powiatu Wieruszowskiego

Stypendium ,,Liga Zawodowców – program stypendialny Województwa Łódzkiego” 2022/21

Stypendium ,,Prezesa Rady Ministrów”

  • Konkursy:

II miejsce w półfinale wojewódzkiego konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci”

III miejsce w finale wojewódzkiego konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci – obudźcie Polskę!”

  • Wymiany uczniowskie:

Erasmus + praktyki zawodowe „Europejski fachowiec IV”realizowane na Fuertaventura

Ponadnarodowa mobilność uczniów ,,Polak, Włoch dwa bratanki”

  • osiągnięcia sportowe:

członek Kadry Narodowej Polski B w 2023 na dystansie 10 km- chód

Zajęcie II miejsca na Mistrzostwach Polski w chodzie sportowym na 20 km w kategorii U20

Zajęcie II miejsca na Mistrzostwach Polski w chodzie sportowym na 10 000 metrów w kategorii U20

Zajęcie II i III miejsca w Indywidualnych Halowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS Woj. Łódzkiego w lekkiej atletyce

Zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZA w LA w biegu 4*400m

Zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego LZS w Biegach Przełajowych ,,Europejska Mila” w kategorii 3200m

Obecnie Oskar  nie tylko studiuje w Danii na kierunku mechatronicznym , ale naukę łączy z pracą (związana z kierunkiem kształcenia) oraz zawodami sportowymi jako członek Kadry Narodowej.

Podczas rozmowy, Oskar  podkreślał, że w dostaniu się na studia oraz znalezieniu pracy bardzo pomocne okazały się certyfikaty uzyskane w szkole (ELM.03 oraz ELM.06).

Jesteśmy dumni z Oskara i ogromnie cieszą nas jego sukcesy, życzymy mu wielkiej kariery oraz dalszych wygranych jako członka Kadry Narodowej. Liczymy, że nie zapomni o swojej małej ojczyźnie i stanie się inspiracją dla kolejnych ambitnych uczniów „Staszica”.

Poniżej wywiad z Oskarem:

Gdzie studiuję?
Na południu Danii wcale nie tak daleko od granicy z Niemcami znajduje się miasto o nazwie Sønderborg, a w nim University of Southern Denmark w skrócie SDU, właśnie to miejsce jest miejscem gdzie studiuję.

Co studiuję?
Postanowiłem kontynuować mechatronikę, która pochłonęła mnie w technikum. Dokładny profil na którym jestem to Bachelor of Engineering in Mechatronics potrwa on 3.5 roku (7 semestrów).

W jakim języku są wykłady?
Każdy wykład jest w języku angielskim, chociaż nauczyciele gorąco zachęcają do nauki duńskiego. Stricte w szkole nie ma lekcji duńskiego, jednak można zapisać się na darmowy kurs nauki tego języka, co większość studentów zrobiła. Każdy może sobie wybrać, czy chce się uczyć, a przede wszystkim czy ma czas na dodatkowe zajęcia, ale nikt nie pogania z nauką, dlatego, że angielski w zupełności wystarczy, by porozumieć się w szkole, na mieście, czy też żeby znaleźć pracę.

Kiedy zaczyna się semestr?
Inaczej niż w Polsce semestr w Danii zaczyna się różnie w zależności od uczelni. W Horsens rozpoczął się już około 22 sierpnia, u nas w tym czasie były kursy wyrównawcze z matematyki, a oficjalne rozpoczęcie semestru przypadło na 28 sierpnia, więc wcześniej niż w Polsce

Co jest potrzebne żeby dostać się do Danii?
Cóż, mi w aplikowaniu na studia bardzo pomogła firma pośrednicząca studiawdanii.dk. Na pewno trzeba mieć się na baczności, ponieważ okres rekrutacji zaczyna się i kończy o wiele wcześniej niż w Polsce. Czy jest to określona data? Nie wiem, dlatego najlepiej sprawdzić to na własną rękę. Na pewno bardzo liczą się oceny na świadectwie końcowym, wiadomo im lepsze tym większe szanse na przyjęcie, jednak to nie jedyny wymóg. Kolejnym jest wymóg godzinowy, który w Polsce nie istnieje, żeby przejść przez pierwszy etap rekrutacji, trzeba udowodnić, że w szkole średniej miało się odpowiednią ilość z konkretnych przedmiotów w czasie teoretycznie ostatnich trzech lat nauki, każdy kierunek bierze inne przedmioty pod uwagę i ma różny wymóg godzinowy. Dodatkowo jako uczeń technikum, który nie pisze matury międzynarodowej trzeba zdać egzamin wstępny organizowany przez uczelnie (straszne wiem) jednak spokojnie nie trzeba nigdzie jechać. Egzamin jest w formie online, ale nie przypomina on sprawdzianów z czasu pandemii, wymogi i stanowisko jest precyzyjnie określone, więc trzeba po prostu się na niego nauczyć, po co oszukiwać samego siebie ściągając? Wiem, dużo tego, jednak spokojnie już prawie koniec trzeba jeszcze napisać list motywacyjny do uczelni, dlaczego akurat ciebie powinni przyjąć. Od siebie dodam że potrzebna jest również odwaga i wiara w to, że się dostanie na swój wymarzony kierunek

Jak wygląda nauka?
Największy nacisk jest kładziony na praktykę, a wszystkie przedmioty są uczone w taki sposób, by można było wiedzę z nich zdobytą wykorzystać w życiu, albo przy projekcie semestralnym i matematyka nie jest tu wyjątkiem! Na pewno jako BEng od pierwszego do czwartego semestru ma się egzaminy z przedmiotów nauczanych oraz projekt semestralny, w 5 semestrze ma się tylko projekt, 6 przeznaczony jest na praktyki, a 7 na pracę inżynierską (research paper). Jako zadanie na pierwszy projekt semestralny dostaliśmy zbudowanie pojazdu sterowanego przez mikrokontroler, przed nami sporo pracy, ale jest ona bardzo przyjemna i satysfakcjonująca. Jeśli chodzi o same zajęcia, to nauczyciele zadają dużo ćwiczeń do przerobienia, jednak nie są one obowiązkowe, nikt nie sprawdza czy się je zrobiło czy też nie, tak samo z obecnością na zajęciach, tutaj panuje zasada „ucz się dla siebie”, dlatego oceny dostaje się tylko z egzaminów semestralnych, nie ma żadnych kartkówek i sprawdzianów w trakcie trwania semestru. Nauczyciele zawsze są chętni by wytłumaczyć problem w zadaniu, czy też żeby wspólnie poszukać rozwiązania. Na pewno jeśli lubisz się uczyć i jesteś zmotywowany, zdyscyplinowany to będziesz miał znaczącą ilość zadań do przerobienia, ale właśnie o to chodzi, by uczyć się przez praktykę!

Dlaczego Dania?
To typowy przykład pytania, na które można odpowiadać godzinami. Od dziecka byłem zainteresowany wszystkimi tymi ważnymi postaciami historycznymi i tym, że większość z nich studiowała na zagranicznych uczelniach jak np. Kochanowski we Włoszech, postanowiłem, że ja również będę studiował za granicą. Kolejnym powodem jest moja fascynacja kulturą skandynawską, a przede wszystkim duńską. Dodać jeszcze mogę, że Dania jest bardzo otwarta na zagranicznych uczniów i inwestuje  spore sumy pieniędzy w oświatę, dlatego studiuje się tutaj naprawdę przyjemnie, jako student otrzymuje się tutaj nie lada wsparcie. Szansa na poznanie ludzi z całego świata również przekonała mnie, że studia tutaj są bardzo dobrym pomysłem. Powodów jest jeszcze więcej, ale nie będę nimi was zamęczał, myślę że te, które opisałem są najważniejsze

Czy ciężko znaleźć pracę jako student?
To bardzo zależy od różnych czynników, ja osobiście nie miałem problemów dzięki naszej szkole i wykształceniu jakie mi dała, jednak wiem, że spora część moich znajomych czy to ze Słowacji, Estonii, Hiszpanii, a nawet samej Danii ma problem ze znalezieniem pracy. Ja przyjechałem odpowiednio wcześniej i nie zwlekałem, tylko od razu zacząłem szukać pracy, szybciej niż inni, co okazało się kolejną składową sukcesu

Czy technikum pomogło mi w jakimś stopniu?
Może się wydawać, że szkoła średnia, tyle nauki, czy kwalifikacje zawodowe zdobyte w technikum na nic się zdają, jednak nic bardziej mylnego! Na pewno jest to dodatkowy atut dla uczelni żeby cię przyjąć (o ile się to napisze w liście motywacyjnym), ale dla niedowiarków mam jeszcze kolejny przykład. Gdy aplikowałem o pracę jako student, wiedza i umiejętności, jakie zdobyłem w technikum przyciągnęły zainteresowanie jednego z przedsiębiorców, który teraz jest moim szefem (pozdrawiam go ciepło). Jako technik mechatronik umiem programować sterowniki PLC, a tak się złożyło, że EPTechnologies, czyli firma w której pracuje, poszukiwała programistów właśnie sterowników PLC! Rezultat? Dostałem pracę, którą lubię i która pomaga mi się jeszcze bardziej rozwijać, więc odpowiedź na pytanie jest według mnie jednoznaczna, nasza szkoła (ZSP Staszic Wieruszów) bardzo pomogła mi w wejściu na rynek pracy i w „dorosłe” życie

Co mam do powiedzenia młodszym kolegom i koleżankom?
Próbujcie świata! Żyjemy w czasach, w których łatwo nam poruszać się miedzy granicami, a jeszcze łatwiej zdobywać wspomnienia. Wierzcie w siebie i konsekwentnie realizujcie kroki, które prędzej czy później doprowadzą was do spełnienia marzenia. Możecie dojść naprawdę daleko, jeśli tylko włożycie w to serce i będziecie wierzyć, ale będąc już na szczycie, albo w drodze na szczyt, nigdy nie zapominajcie o tych co wam pomogli, ani tego skąd pochodzicie, a mówcie o tym z dumą i uśmiechem na ustach! Jeśli macie jakieś pytania to łatwo możecie znaleźć mnie np. na facebooku nie ma głupich pytań, a nawet jeśli są to lepiej brzmieć jak głupiec przez chwilę, a później znać odpowiedź niż nie zadać pytania i być ubogim w wiedzę przez resztę czasu.

Oskar dziękujemy Ci za piękne słowa o naszej szkole i mądrość jaką się dzielisz. Trzymamy kciuki!!!


Skip to content