Jednym z zadań pedagoga szkolnego jest prowadzenie działań diagnostycznych – w tym diagnozowanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych uczniów oraz barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły( zdalnej szkoły).
Zaprosiłam uczniów, nauczycieli i rodziców do wypełnienia anonimowych ankiet na temat nauki zdalnej, samopoczucia psychicznego i fizycznego – w tym trudnym czasie oraz przedstawienia punktu widzenia każdej z tych grup:
http://zsp.wieruszow.pl/prosba-do-uczniow-rodzicow-nauczycieli-o-wypelnienie-anonimowej-ankiety-do-7-lutego-2021/
Wyniki ankiet pokazują, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele odczuwają zmęczenie psychicznie realizacją zdalnego nauczania.
Do tego u wielu osób nasilają się problemy zdrowia fizycznego – bóle kręgosłupa, oczu (pogorszenie widzenia). Wzajemne relacje uczeń- nauczyciel nie odbiegają znacznie od tych, jakie obserwujemy w szkole w normalnym trybie pracy. Brakuje jednak bezpośrednich relacji, kontaktu wzrokowego, spotkań i rozmów w salach lekcyjnych, na korytarzach szkolnych…
Opracowane wyniki ankiet zostały omówione na Posiedzeniu Rady Pedagogicznej i ujęte w trzech punktach:
– ze względu na higienę zdrowia psychicznego i fizycznego uczniów i nauczycieli należy bezwarunkowo przestrzegać czasu trwania lekcji i w miarę możliwości skracać do 35 minut (końcowe 10 minut z 45 minutowej lekcji nauczyciel może być do indywidualnej dyspozycji uczniów, którzy chcą jeszcze o coś zapytać, skonsultować),
– wykorzystywać jak najwięcej metod aktywizujących (przyswajalność materiału bez interakcji jest słabsza),
– przedyskutować z uczniami na lekcjach: Jakie Ich zdaniem metody i formy pracy na lekcji są najskuteczniejsze i jakie chcieliby realizować ?
– wspólnie z uczniami opracować takie formy sprawdzania wiedzy, aby brak pewności, czy uczniowie wykonują zadania samodzielnie, nie był jednym z głównych problemów w pracy nauczyciela,
– być wyczulonym na uczniów sygnalizujących osamotnienie, zmęczenie psychiczne, problemy w sytuacji rodzinnej.
Poczucie zamknięcia i izolacja w pokoju jest emocjonalnie niedobra, może prowadzić do apatii, zaniku motywacji i radości.
Nauczyciele zapoznali się szczegółowo z wszystkimi wypowiedziami uczniów, zawartymi w punkcie: Co chciałbyś przekazać nauczycielom?
Oto kilka najczęściej powtarzających się wypowiedzi dedykowanych nauczycielom:
– w związku z problemami technicznymi jakie mogą mieć uczniowie (brak internetu, problemy z teams-em): dokładniejsze tłumaczenie tematu, wolniejsze tempo,
poza tym:
– skupianie się na przekazaniu wiedzy w trakcie lekcji (mniej zadań domowych),
– krótsze lekcje – do 35 minut,
– większa aktywizacja pracy na lekcji,
– większa aktywizacja na zajęciach wychowania fizycznego,
– włączona kamerka nauczyciela,
– więcej czasu podczas pisania sprawdzianów,
– więcej wspólnej pracy, mniej stresu, więcej spokoju,
– wszystkie zadania domowe z każdego przedmiotu wysyłać na tą samą platformę,
– nauczyciele mogliby wysłać podstawowe zagadnienie do lekcji – przed lekcją, na której dokładniej je omówią,
– zrozumienie dla niektórych osób, ponieważ dla jednych czas nauki zdalnej może być korzystny, a dla innych przeciwnie … smutny i monotonny…
W relacjach uczeń-nauczyciel bądźmy dla siebie wzajemnie życzliwi.
Zadaniem ankiety było poznanie opinii każdej ze stron. Teraz na spokojnie przedyskutujcie Razem (nauczyciele i uczniowie) – co należy poprawić, czego zaniechać, a co wprowadzić dla wspólnego dobrego samopoczucia i zdobywania wiedzy.
Rozmawiajcie ze sobą – bo takiej konstruktywnej rozmowy winna nauczyć Was szkoła – będzie Wam to niezbędne w dorosłym, samodzielnym życiu.
Każdy głos jest jednakowo ważny.
Niebagatelną rolę odgrywają tu Rodzice – dbajcie Państwo o higienę umysłową dziecka, kontrolujcie ilość czasu spędzanego przed komputerem, zauważajcie niepokojące symptomy apatii, rozmawiajcie o nich z wychowawcą, pedagogiem szkolnym. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Dziękuję Wszystkim, którzy poświecili swój czas i wzięli udział w ankiecie – Danuta Urbaś – pedagog szkolny.
W prezentacjach wykorzystałam zdjęcia archiwalne, miło było wspomnieć ….
Proszę o zapoznanie się z wynikami ankiet: