poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”

„Głównym założeniem konkursu jest aspekt edukacyjny. Chcemy zachęcać młodych ludzi do spędzania wolnego czasu na podpatrywaniu przyrody i obserwacji owadów. W ten sposób znacznie łatwiej zrozumieć ich kluczową rolę w przyrodzie, a przez to także skuteczniej je chronić” – dr Agnieszka Soszyńska-Maj z Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Fundacja „Biodiversitatis” serdecznie zaprasza młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St.Staszica w Wieruszowie do wzięcia udziału w III edycji konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”.
Owady odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie, m.in. zapylając rośliny kwiatowe, rozkładając martwą materię organiczną, czy stanowiąc pokarm dla wielu innych grup zwierząt, a nawet niektórych roślin. Liczne gatunki to sprzymierzeńcy ludzi, np. w sadownictwie i ogrodnictwie.
Zdaniem entomologów, konieczność ochrony owadów staje się coraz pilniejsza, w tym także w Europie. Najnowsze badania wskazują bowiem, że w ciągu zaledwie kilku ostatnich dekad w wielu regionach naszego kontynentu liczba owadów spadła nawet o 30-70 proc.
„Jeśli ta tendencja nie zostanie zatrzymana, grozi nam katastrofa ekologiczna, ponieważ większość ekosystemów lądowych jest ściśle zależna od owadów” – ocenia dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców UŁ i Fundacji „Biodiversitatis”.

Wakacje są świetną okazją do podróży, pieszych wędrówek… za pomocą fotografii można pokazać jak widzimy świat owadów, naszych mniejszych przyjaciół. Można „uchwycić” owady w niecodzienny, artystyczny, a może nawet abstrakcyjny sposób.

Pamiętajmy, że bez owadów nasz świat byłby szary i nudny…

Z wyrazami szacunku, w imieniu Łódzkiego Oddziału PTE oraz Fundacji „Biodiversitatis”,
Iwona Słowińska

Ps.  Więcej informacji na stronie Nauka w Polsce:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33620%2Cstartuje-trzecia-edycja-konkursu-fotograficznego-owad-w-obiektywie.html?fbclid=IwAR040kBQqkPSTY2mz8o54Zz6hfk1G1S8AtIZoEfbm5pNyvkDvfbCIjWwBBk

Link do regulaminu konkursu:

https://www.facebook.com/pg/Biodiversitatis/photos/?tab=album&album_id=345627666060483