poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Dbam o Mój Z@sięg. Fake news, czyli dlaczego mózg łyka wszystko jak pelikanDbam o Mój Z@sięg. Fake news, czyli dlaczego mózg łyka wszystko jak pelikan

W ramach cotygodniowego cyklu działań profilaktyczno-wychowawczych w naszej szkole serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, a także rodziców na kolejny filmik edukacyjny od Fundacji Dbam o Mój Z@sięg.

 

ODCINEK 2 – FAKE NEWS:

Fake news, czyli fałszywe informacje rozprzestrzeniające się w internecie jak wirus, stały się plagą współczesnego społeczeństwa. Niezależnie od wieku, płci czy poziomu wykształcenia, ludzie są podatni na wpływ fałszywych treści, co może prowadzić do poważnych konsekwencji społecznych, politycznych i emocjonalnych.

Istnieje kilka powodów, dla których mózg ludzki jest podatny na wchłanianie fałszywych informacji:

1.     Efekt potwierdzenia: Ludzie mają tendencję do szukania informacji, które potwierdzają ich istniejące przekonania. Gdy natrafią na fake news, który zgadza się z ich poglądami, są bardziej skłonni go zaakceptować, nawet jeśli jest on nieprawdziwy.

2.     Emocje: Fake news często wywołuje silne emocje, takie jak gniew, strach czy złość. Ludzie są bardziej skłonni podzielać treści, które wywołują w nich silne reakcje emocjonalne, nawet jeśli są one fałszywe.

3.     Algorytmy społecznościowe: Platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter, używają skomplikowanych algorytmów, które dostosowują zawartość do preferencji użytkownika. To może prowadzić do tworzenia bańki informacyjnej, w której ludzie są narażeni głównie na treści, które potwierdzają ich istniejące przekonania, co zwiększa ryzyko uwierzenia w fake news.

4.     Brak krytycznego myślenia: W dzisiejszym szybkim tempie życia ludzie często nie mają czasu ani ochoty na weryfikację informacji. Zamiast tego przyjmują pierwsze napotkane treści za pewnik, niezależnie od ich prawdziwości.

Fake news mogą mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa, prowadząc do dezinformacji, podziałów społecznych oraz nawet wpływając na procesy demokratyczne. Dlatego kluczowe jest promowanie krytycznego myślenia, edukacja medialna oraz świadomość społeczna, aby zwalczyć tę plagę i promować rzetelność informacji.


Skip to content