poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Konkurs Wiedzy o Aids i chorobach przenoszonych drogą płciowąKonkurs Wiedzy o Aids i chorobach przenoszonych drogą płciową

W październiku 2016 roku odbył się szkolny etap Międzypowiatowego ”Konkursu Wiedzy o Aids i chorobach przenoszonych drogą płciową”, zorganizowany przez wieluński Sanepid wraz z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kubiny.

Spośród 38 uczniów klas technikalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie – pięciu uczniów uzyskało najwyższą liczbą punktów: 

Tomasz Olszowiak klasa II Technikum Ekonomicznego,

Daria Kusiak klasa I Technikum Ekonomiczne,

Małgorzata Mieszała klasa I Technikum Ekonomiczne,

Marta Kowalińska klasa I Technikum Ekonomiczne,

Paulina Głowiak klasa I Technikum Logistyczne 

Wyżej wymienieni uczniowie wzięli  udział w II etapie konkursu, który odbył się  w Wieluniu (w ramach obchodów Światowego Dnia Aids.)

Czujemy pewien niedosyt, gdyż Tomaszowi  Olszowiakowi  zabrakło jednego punktu do zajęcia miejsca na podium. Równie wysoko klasyfikowały się pozostałe uczennice „Staszica” biorące udział w konkursie. W tym roku konkurs wymagał od uczniów wyjątkowo solidnej wiedzy. Cieszymy się więc, z zajętych w ostatecznej punktacji miejsc i jesteśmy zmotywowani do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Podziękowania i gratulacje dla naszych reprezentantów.  Opiekunem grupy była mgr Iwona Kuliga-Kmiecik.

Pamiętajmy!

HIV nie można się zakazić:
– dotykając osoby zakażonej, całując się z nosicielem w usta, policzek. Minimalne, teoretyczne ryzyko występuje przy pocałunku głębokim, przy możliwości wymiany krwi między całującymi (np. w wzajemnego wyniku pogryzienia), ale nie znamy takich przypadków,
– w wyniku korzystania ze wspólnych sztućców, szklanek, ręczników,
– nosząc ubrania zakażonego, nawet rzeczy bardzo osobiste. Wówczas jednak można złapać coś innego, np. grzybicę,
– spożywania posiłków, także tych przygotowanych przez chorego na AIDS,
– podczas kąpieli w basenie, tej samej wannie, itp.,
– drogą kropelkową, od kaszlącego, kichającego,
– u dentysty. Zdecydowanie bardziej groźna jest fobia stomatologiczna i próchnica. Wprawdzie brudne narzędzia u dentysty czy w szpitalu teoretycznym zagrożeniem są, ale lekarze mają tego świadomość i dysponują środkami zmniejszającymi ryzyko do zera,
– od zwierząt, w tym i komarów,
– podczas transfuzji. Szczęśliwie do historii odeszły przypadki zakażenia w takich okolicznościach. Dzisiaj krew dawcy jest badana, nim trafi do biorcy.

Do zakażenia HIV dochodzi w wyniku:
– kontaktów seksualnych, zwłaszcza dopochwowych i analnych, ale jest także ryzyko podczas stosunku oralnego. Uwaga! Prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o ponad 90%,
– przedostania się zakażonej krwi chorej osoby do krwioobiegu zdrowego człowieka (ponowne użycie strzykawki jednorazowej, dożylne przyjmowanie narkotyków). Uwaga! Teoretycznie decydując się na zabieg, podczas którego jest kontakt z krwią (tatuaż, zabiegi kosmetyczne), w miejscu niepewnym, nie podlegającym właściwej kontroli, istnieje ryzyko zakażenia. Sterylizacja narzędzi to skuteczny sposób zabezpieczenia (wirus ginie już w temperaturze ponad 60 st. C), jednak ktoś musi o to zadbać.

HIV może przekazać dziecku matka, w czasie ciąży, porodu, karmienia piersią. Standardem więc jest wykonywanie testów przez kobiety w ciąży, by ochronić przed wirusem oraz AIDS ich dzieci.


Skip to content