poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Zabawa z historią – 3 MajZabawa z historią – 3 Maj

Zabawa ta zaczyna się od tego, że nauczyciel historii i polonistka otrzymują zadanie przygotowania uroczystej akademii z okazji Święta Trzeciego Maja. W dodatku ma być to akademia o zasięgu powiatowym. Przyjdą zaproszeni goście, koleżanki i koledzy z „Kopernika”. Uroczystość ma być oficjalna i podniosła. Jednak euforia jaką niesie ze sobą ten dzień (wszak Konstytucja 3 Maja to radosny moment w historii naszego kraju), młodzi ludzie i ich poczucie humoru sprawiają, że już od wczesnych godzin trwa „zabawa w Trzeciego Maja”. Sala gimnastyczna przygotowana do uroczystości. Michał Knieć  i Mariusz Żmuda przygotowują sprzęt nagłaśniający i przygotowują się do pokazu multimedialnego. Historyk i polonistka próbują ogarnąć lekkie zdenerwowanie uczniów, jakie zawsze ma miejsce przed występem przed publicznością.

Pierwsze próby tekstu już za nimi, teraz kwestia ubiorów. I tu zabawa zaczyna się na całego.

Przymiarki, dobieranie, poprawianie. W międzyczasie kolejne próby. W zasadzie cały przedpołudniowy czas przez  salę gimnastyczną przewijają się uczniowie i trwa świętowanie, podglądanie kolegów artystów. Pomylą się czy nie pomylą? Jak wyglądają?

Przed trzynastą historyk zapala świece na świeczniku (który to świecznik spełnia również swoją  rolę w przedstawieniu), pojawiają się pierwsi goście, a potem następni i następni.

Godzina trzynasta. Poczet sztandarowy i hymn państwowy.

Słowo wstępu – Andrzej Żóraw – Przewodniczący Rady Powiatu.

Starosta Andrzej Szymanek – wspomnienie z historii Polski – czas Konstytucji Trzeciego Maja.

Potem słowa przemówienia przechodzą w czyn, za sprawą szkolnych artystów.

Na scenie pojawiają się: Król Stanisław August Poniatowski, Marszałek Sejmu Stanisław Małachowski, Kołłątaj, caryca Katarzyna, Fryderyk Wilhelm II, polscy szlachcice. Teatra gra!

W tle projekcja filmów i muzyki: Witaj Maj, Trzeci Maj!

Od chwili uchwalenia Konstytucja 3 V 1791 stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

Natalia i jej piosenka „Jest takie miejsce, jest taki kraj…” – to o Polsce.

Nadziei uczą ci, co na stos
Umieli rzucić swój życia los,
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj…
Jest takie miejsce,
Taki kraj.

Za obejrzenie przedstawienia dziękują szkolni aktorzy: Marta Szymańska, Julia Pietrzak, Natalia Borgul, Karolina Okoń, Jakub Trafarski, Łukasz Konat, Sebastian Łuszkiewicz, Damian Nowak, Bernard Dębski, Michał Olszowiak, Mateusz Śmiatacz oraz polonistka Agnieszka Mazurowska i historyk Krzysztof Gałeza.

Jak już wspomnieliśmy, za stronę techniczną odpowiadali: Michał Knieć i Mariusz Żmuda.

Dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i cieszymy się, że mogliśmy umilić Państwu ten dzień.

Szczególnie dziękujemy p. Bożenie Grabnej za pomoc w przygotowaniu strojów do przedstawienia.

Młodzi aktorzy swoją zabawą i pracą z przedstawianiem – dali  piękny dowód  swojego patriotyzmu.

Pamiętajmy o wywieszeniu flag państwowych. Na tym także polega patriotyzm.


Skip to content