poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Uczniowie „Staszica” w finale „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”Uczniowie „Staszica” w finale „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” – to największy i najbardziej rozpoznawalny konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą obejmującą lata 1970-1990. Rywalizacja w ramach olimpiady jest trzystopniowa.

Celem olimpiady jest:

· poszerzanie horyzontów wiedzy z zakresu historii Polski,

· edukowanie społeczeństwa i uczestników na temat „Solidarności”,

· poznanie miejsc związanych z „Solidarnością”.

Pierwszy etap konkursu (szkolny) odbył się 30 listopada 2022 r. o godz. 10.00 we wszystkich szkołach w Polsce, które zgłosiły się do udziału w konkursie. Z naszej szkoły w szranki z innymi uczniami szkół stanęło 8 ochotników.

Delfina Kozłowska z klasy 4 Teg i Kacper Kaleta z klasy 4 Ttp – to nasi uczniowie, którzy na etapie szkolnym wykazali się największą wiedzą i mieli tą przyjemność reprezentowania nas na kolejnych szczeblach ogólnopolskiego konkursu historycznego.

Finał wojewódzki przeprowadzony został 15 marca 2023 r. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

Do rywalizacji z Województwa Łódzkiego stanęło 53 uczestników. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z pytań o różnym poziomie trudności. Z satysfakcją informujemy, iż Kacper Kaleta uzyskał szósty najlepszy wynik w województwie. Niestety, do III etapu mogło się zakwalifikować tylko 3 laureatów z każdego województwa.

Oczywiście pozostaje pewien niedosyt. Po miesiącach przygotowań i trudach związanych ze skompletowaniem fachowej literatury i materiałów źródłowych mieliśmy cichą nadzieję na podium i rywalizację z najlepszymi z kraju w finale ogólnopolskim, który ma się rozstrzygnąć w czerwcu 2023 r. w Gdyni.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej kontynuacji poszerzania niezwykłej wiedzy i pasji do dziedziny nauki jaką jest historia.


Skip to content