poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Szkolny etap Międzypowiatowego „Konkursu Wiedzy Aids i chorobach przenoszonych drogą płciową”Szkolny etap Międzypowiatowego „Konkursu Wiedzy Aids i chorobach przenoszonych drogą płciową”

W dniu 24 października 2018 roku odbył się szkolny etap Międzypowiatowego „Konkursu Wiedzy Aids i chorobach przenoszonych drogą płciową” zorganizowany przez Wieluński Sanepid wraz z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kubiny. Spośród uczniów klas technikalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie pięciu uczniów uzyskało najwyższą liczbę punktów:
Justyna Kupczyk klasa I technikum logistyczne,
Marta Kowalińska klasa III technikum ekonomiczne,
Marlena Głowiak klasa I technikum ekonomiczne,
Małgorzata Mieszała klasa III technikum ekonomiczne,
Bartłomiej Piluch klasa I technikum mechatroniczne.

Wymienieni uczniowie wezmą udział  w II etapie konkursu, który odbędzie się 15 listopada 2018 roku w Wieluniu.

Życzymy powodzenia!

Pamiętajmy!
HIV nie  można się zakazić:
– dotykając osoby zakażonej, całując się z nosicielem w usta, policzek. Minimalne, teoretyczne ryzyko występuje przy pocałunku głębokim, przy możliwości wymiany krwi między całującymi (np. w wzajemnego wyniku pogryzienia), ale nie znamy takich przypadków,
– w wyniku korzystania ze wspólnych sztućców, szklanek, ręczników,
– nosząc ubrania zakażonego, nawet rzeczy bardzo osobiste. Wówczas jednak można złapać coś innego, np. grzybicę,
– spożywania posiłków, także tych przygotowanych przez chorego na AIDS,
– podczas kąpieli w basenie, tej samej wannie, itp.,
– drogą kropelkową, od kaszlącego, kichającego,
– u dentysty. Zdecydowanie bardziej groźna jest fobia stomatologiczna i próchnica. Wprawdzie brudne narzędzia u dentysty czy w szpitalu teoretycznym zagrożeniem są, ale lekarze mają tego świadomość i dysponują środkami zmniejszającymi ryzyko do zera,
– od zwierząt, w tym i komarów,
– podczas transfuzji. Szczęśliwie do historii odeszły przypadki zakażenia w takich okolicznościach. Dzisiaj krew dawcy jest badana, nim trafi do biorcy.

Do zakażenia HIV dochodzi w wyniku:
– kontaktów seksualnych, zwłaszcza dopochwowych i analnych, ale jest także ryzyko podczas stosunku oralnego. Uwaga! Prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o ponad 90%,
– przedostania się zakażonej krwi chorej osoby do krwioobiegu zdrowego człowieka (ponowne użycie strzykawki jednorazowej, dożylne przyjmowanie narkotyków). Uwaga! Teoretycznie decydując się na zabieg, podczas którego jest kontakt z krwią (tatuaż, zabiegi kosmetyczne), w miejscu niepewnym, nie podlegającym właściwej kontroli, istnieje ryzyko zakażenia. Sterylizacja narzędzi to skuteczny sposób zabezpieczenia (wirus ginie już w temperaturze ponad 60 st. C), jednak ktoś musi o to zadbać.

HIV może przekazać dziecku matka, w czasie ciąży, porodu, karmienia piersią. Standardem więc jest wykonywanie testów przez kobiety w ciąży, by ochronić przed wirusem oraz AIDS ich dzieci.


Skip to content