Uwaga! Nowy kierunek kształcenia zawodowego.
Idea wparcia i dbania o chorego człowieka – to idea, poprzez którą możesz realizować swój sposób postrzegania ludzi i czynienia dobra.
Poczujesz satysfakcję z pomocy drugiemu człowiekowi, a tym samym wzmocnisz swoje poczucie wartości i spełnienia życiowego.
Opieka nad chorym, czasami długotrwale unieruchomionym w łóżku – to wielkie wyzwanie dla bliskich. Wymaga nie tylko określonej wiedzy, ale także empatii, delikatności, cierpliwości, wytrzymałości fizycznej i psychicznej oraz – często! – całkowitej reorganizacji życia członków rodziny.
Osobą pomocną rodzinie w tej sytuacji jest opiekun medyczny. Osoba, która sprawi, że choroba, wiek podeszły – nie muszą być jedynie spostrzegane jako udręka, cierpienie i smutek. Opiekun medyczny wspiera i daje człowiekowi poczucie godność w chorobie, w niepełnosprawności.
Kierując się ta ideą i potrzebami rynku pracy Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie informuje, że:
rozpoczyna rekrutację do Szkoły policealnej dla dorosłych/zaocznej/ w zawodzie OPIEKUN MEDYCZNY.
Absolwent zdobywa kwalifikacje:
Kwalifikacja MS.04 – Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. Egzamin zdawany pod koniec II semestru.
- nauka w szkole trwa 1 rok, kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez OKE
- zajęcia odbywają się w systemie zaocznym
- w trakcie nauki słuchacze odbywają praktyki zawodowe
przedmioty realizowane :
- opieka nad osobą chorą i niesamodzielną
- zdrowie publiczne
- zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy
- działalność gospodarcza w ochronie zdrowia
- język migowy
- zarys psychologii i socjologii
- język obcy zawodowy w ochronie zdrowia
- zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze
- działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną
- podstawy przedsiębiorczości
- komputerowe wspomaganie działalności w ochronie zdrowia
Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.
Wszelkich informacji udziela sekretariat szkoły, telefon kontaktowy 627841321.