poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Smokerlyzer prawdę Ci powieSmokerlyzer prawdę Ci powie

Dzień Rzucania Palenia  – 20 listopada – to  jedna z lepszych okazji do zastanowienia się nad szkodliwością tego zabijającego miliony osób rocznie nałogu. Niby każdy z nas wie, że palenie zabija, niby informacja ta pojawia się na każdej paczce papierosów, niby ustawodawca pracuje nad odgórnymi zasadami ograniczającymi palenie, niestety mimo to liczba palaczy nie maleje. Problem ten dotyczy także uczniów naszej szkoły. Wczesny kontakt z papierosami skutkować będzie wcześniej czy później problemami zdrowotnymi.

Uczniowie klas pierwszych spotkali się z p. Anną Smolis z wieruszowskiej stacji SANEPID-u. Jednym z elementów spotkania był pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, co pomaga określić stan uzależnienia od nikotyny. Tlenek węgla jest gazem zawartym w dymie tytoniowym. Uważa się go za podstawową przyczynę chorób serca u osób palących. Trzeba nabrać do płuc sporo powietrza i w odpowiednim momencie wdmuchiwać je do aparatu, który wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowany i skalibrowany. Na urządzeniu znajduje się skala, która pokazuje, czy organizm jest dobrze dotleniony. Wynik w zasięgu koloru zielonego oznacza, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Barwa czerwona informuje natomiast o dużym niedotlenieniu organizmu spowodowanym paleniem papierosów. Jest to informacja istotna zarówno dla osób używających wyrobów tytoniowych, jak i tzw. „biernych palaczy”.
Wśród  uczniów wykonujących dziś to badanie byli uczniowie „czyści”, bez uzależnienia. Niestety urządzenie wykazywało uzależnienie od nikotyny i niebezpieczne wyniki obecności CO w wydychanym powietrzu innych uczniów. To smutne.
Ważnym punktem rozmowy było także podkreślenie szkodliwości palenia papierosów przez kobiety w czasie ciąży. Powód jest jeden – zdrowie matki i zdrowie  dziecka. Nie ma chyba większego szczęścia w życiu jak zdrowe dziecko. Zdrowemu dziecku jest potrzebna zdrowa mama, więc nie ma się nad czym zastanawiać. Kiedy ciężarna kobieta powinna  rzucić palenie? Na to pytanie odpowiedź jest jedna. Od teraz, zaraz. Im dłużej będzie palić, tym mniejsze  szanse na zdrowe dziecko w przyszłości.


Skip to content