poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„SKARPA – TO BYŁO WYZWANIE DLA BUDOWLAŃCÓW”„SKARPA – TO BYŁO WYZWANIE DLA BUDOWLAŃCÓW”

W dniach 17.04-28.04.2023r. oraz 10.05.2023r.uczniowie z klas I, II i III Technikum Budowlanego w ramach prac praktycznych wykonali zagospodarowanie fragmentu rowu technicznego (skarpy) przy budynku głównym szkoły.

Ten rodzaj ukształtowania terenu powstał w związku z podpiwniczeniem części obiektu.

Do tej pory straszył chwastami i kamieniami oraz gruzem tam wysypywanym, ale dziś jest inaczej. Jak to przebiegało…

Nasi Budowlańcy wykonali na początku roboty pomiarowe – wysokościowe, ponieważ były znaczne różnice wysokości na tym terenie i trzeba było je na bieżąco kontrolować i korygować niezbędne wymiary.

Następnie przyszedł czas na roboty ziemne polegające na usunięciu gruntu, który przez lata osuwał się z nasypu, wyprofilowali na nowo skarpę.

Następnie wykonali wykop pod krawężnik betonowy, który ułożyli równolegle do ciągu komunikacyjnego i budynku. Krawężnik służy jako opór dla płyt ażurowych oraz jako zabezpieczenie przed ich zsuwaniem się pod ciężarem własnym.

Kolejną pracą było zagęszczenie gruntu i ułożenie na skarpie (kąt ok.45°) dwóch warstw płyt ażurowych, po całej długości nasypu.

Wzdłuż budynku uczniowie ułożyli również opaskę z kostki betonowej, z lekkim spadem, celem zabezpieczenia przed zaciekaniem wody deszczowej. Zabezpieczy to również okna kondygnacji częściowo podpiwniczonych, przed zachlapywaniem.

Górna część skarpy, przy ciągu komunikacyjnym oraz dolna między kostką betonową, a płytami ażurowymi została obsiana trawą, natomiast otwory płyt ażurowych uczniowie obsadzili roślinnością – sadzonkami barwinka, która wiosną zakryje kobiercem zieleni i fioletu, jak to niektórzy mawiają budowlaną betonozę.

W celu poprawy komunikacji na dno rowu, zostały wykonane schodki terenowe. Będą one ułatwiały zejście dla wykonywania prac pielęgnacyjno – ogrodniczych.

Prace wykonane przez naszych uczniów poprawiają zarówno wizerunek szkoły, jak i cieszą oko.

Uczniowie spisali się na szóstkę wykonując prace, sprostali zadaniu niełatwemu, ponieważ teren nie był płaski lecz pod pochylony i prace były znacznie utrudnione. Zdobyli poprzez to kolejne doświadczenie, które zaprocentuje przy kolejnych zmaganiach.

Nasi uczniowie podczas prac wykorzystują wiedzę teoretyczną w praktyce, uczą się pracy w grupie, posługiwania się narzędziami i urządzeniami budowlanymi  oraz przyrządami pomiarowymi.

Podziękowania składamy Pani Kamili Wróblewskiej z Hufca Pracy w Wieruszowie  za dostarczenie sadzonek barwinka.


Skip to content