Sebastian Łuszkiewicz uczeń klasy III Technikum Budowlanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie historycznym „Żołnierze wyklęci – obudźcie Polskę”. Jest to sukces i powód do dumy dla Sebastiana, rodziców i szkoły. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy, uporu i pasji do historii – samego zwycięzcy. W konkursie udział wzięło około 1500 uczniów z ponad 90 szkół. Sebastian jest najlepszym uczniem naszej szkoły i stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Niewątpliwie dla wielu swoich rówieśników może być wzorem do naśladowania.
Edycja finału wojewódzkiego konkursu o „Żołnierzach wyklętych” odbyła się 7 marca 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Do rywalizacji stanęło 42 uczestników starannie wyselekcjonowanych w eliminacjach szkolnych i regionalnych. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc pojadą na wycieczkę do Brukseli ufundowana przez posła do Parlamentu Europejskiego, Janusza Wojciechowskiego. Organizatorami konkursu byli parlamentarzyści: Posłowie na Sejm RP: Piotr Polak, Robert Telus, Waldemar Buda i Grzegorz Wojciechowski; Senatorowie RP: Przemysław Błaszczyk, Maciej Łuczak i Rafał Ambrozik; Poseł do PE: Janusz Wojciechowski.
Konkurs przeprowadzony został pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i o/IPN w Łodzi.
„Tematem konkursu byli polscy patrioci podziemia niepodległościowego stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przez całe lata PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje do których należeli określano jako „faszystów” czy „bandy reakcyjne”. Wielu z nich w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny poległo z bronią w ręku, innych zamęczono podczas niewyobrażalnych tortur i przesłuchiwań, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – kara śmierci.
Dla ludzi, którzy zasłużyli się Polsce nie ma lepszego pomnika niż wiedza i pamięć o nich.”
Sebastianowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W przygotowaniach do konkursu ucznia wspierał Sebastiana nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – mgr Krzysztof Gałęza .