poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Sebastian Łuszkiewicz najlepszy w województwie łódzkimSebastian Łuszkiewicz najlepszy w województwie łódzkim

Sebastian Łuszkiewicz  uczeń klasy III Technikum Budowlanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie historycznym „Żołnierze wyklęci – obudźcie Polskę”. Jest to  sukces i powód do dumy dla Sebastiana, rodziców i szkoły. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy, uporu  i pasji do historii – samego zwycięzcy. W konkursie udział wzięło około 1500 uczniów z ponad 90 szkół. Sebastian jest najlepszym uczniem naszej szkoły i stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Niewątpliwie dla wielu swoich rówieśników może być wzorem do naśladowania.

Edycja finału wojewódzkiego konkursu o „Żołnierzach wyklętych” odbyła się 7 marca 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Do rywalizacji stanęło 42 uczestników starannie wyselekcjonowanych w eliminacjach szkolnych i  regionalnych. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc pojadą na wycieczkę do Brukseli ufundowana przez posła do Parlamentu Europejskiego, Janusza Wojciechowskiego. Organizatorami konkursu byli parlamentarzyści: Posłowie na Sejm RP: Piotr Polak, Robert Telus, Waldemar Buda i Grzegorz Wojciechowski; Senatorowie RP: Przemysław Błaszczyk, Maciej Łuczak i Rafał Ambrozik; Poseł do PE: Janusz Wojciechowski.

Konkurs przeprowadzony został pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i o/IPN w Łodzi.

Tematem konkursu byli polscy patrioci podziemia niepodległościowego stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Przez całe lata PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje do których należeli określano jako  „faszystów” czy „bandy reakcyjne”. Wielu z nich w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny poległo z bronią w ręku, innych zamęczono podczas niewyobrażalnych tortur i przesłuchiwań, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – kara śmierci.

Dla ludzi, którzy zasłużyli się Polsce nie ma lepszego pomnika niż wiedza i pamięć o nich.

Sebastianowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W przygotowaniach do konkursu ucznia wspierał Sebastiana nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – mgr Krzysztof Gałęza .


Skip to content