poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go MajaRocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba,
Tęskno mi, Panie…”

29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole upamiętniono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Ten niezwykły dla Nas moment w historii, uczciliśmy organizując uroczystą akademię.

Na wstępie, Pani Dyrektor Agnieszka Mazurowska, przypomniała zgromadzonym uczniom i gościom najważniejsze informacje dotyczące tego przełomowego dokumentu, który był ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i został uchwalony 3 Maja 1791 r. przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Był to historyczny moment nie tylko dla Polski, ale i dla świata – nasza Konstytucja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą porządkującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

Następnie, młodzież naszej szkoły, zaprezentowała część artystyczną apelu, która przygotowana została przez uczniów klasy 1Ti2: Adama Kozika, Wiktora Parniewicza, Michała Wróbla, Adriana Rabiegę i Yerheniego Telnyi oraz 1Te: Antoninę Perużyńską, Julię Woś, Annę Zimoch, Hannę Naperała, Maksymiliana Olka oraz Konrada Sopel. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem wychowawców Pani mgr Katarzyny Klimas oraz mgr Moniki Al-Augaidi. Uroku całości dodała przepiękna dekoracja przygotowana przez Panią mgr Paulinę Szkudlarek i Pana mgr Pawła Moskę.

Aby oddać radość majowego święta, uczniowie recytowali wiersze oraz odczytywali najważniejsze informacje dotyczącego tego tak niezwykle ważnego wydarzenia.

Uroczystość wzbogaciły wzruszające interpretacje utworów: „Witaj majowa jutrzenko”, „Żeby Polska była Polską” oraz „Flaga” śpiewająco zaprezentowane przez naszych uczniów: Kingę Kazuś, Julitę Okoń oraz Jakuba Tomczyka.

Na zakończenie uczennice klasy 2Te2 Julia Dobrzyńska, Martyna Siwik, Jagoda Siedlecka, Wiktoria Tecław, Sandra Dulska, Tatiana Wójciak, Natalia Frankowska i Veronika Chumachenko pod przewodnictwem Pani mgr Doroty Pierudzkiej odtańczyły efektowny taniec z flagami. Przepiękne stroje dziewcząt zostały uszyte przez Panią Monikę Żurek, a materiały oraz bluzki zasponsorowała firma Sesto Senso Klimas sp. jawna.

Nad oprawą techniczną czuwał uczeń klasy 3Ttb Mikołaj Okoń.

Całość uroczystego apelu pozwoliła chociaż na chwilkę przenieść się w przeszłość, dostarczając zgromadzonym wielu wzruszeń.


Skip to content