poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniomProfilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica trwa realizacji Kampanii Społecznej dotyczącej Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Treści Kampanii  są realizowane przez pion oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Stacja Sanepid – Wieruszów) oraz szkoły, które zadeklarowały udział w projekcie (w tym nasza szkoła).

Dziś 16 września przedstawicielka  wieruszowskiej Stacji  Sanepidu – p. Anna Smolis rozmawiała z uczniami i nauczycielami na temat szkodliwości palenia papierosów oraz szkodliwości korzystania z tzw. E-papierosów. Jednym z elementów spotkania był pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu (za pomocą urządzenia zwanego smokerlyzerem), co pomaga określić stan uzależnienia od nikotyny. Tlenek węgla jest gazem zawartym w dymie tytoniowym. Uważa się go za podstawową przyczynę chorób serca u osób palących. Trzeba nabrać do płuc sporo powietrza i w odpowiednim momencie wdmuchiwać je do aparatu, który wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowany i skalibrowany. Na urządzeniu znajduje się skala, która pokazuje, czy organizm jest dobrze dotleniony. Wynik w zasięgu koloru zielonego oznacza, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Barwa czerwona informuje natomiast o dużym niedotlenieniu organizmu spowodowanym paleniem papierosów. Jest to informacja istotna zarówno dla osób używających wyrobów tytoniowych, jak i tzw. „biernych palaczy”.

Dziękujemy za spotkanie, wkrótce odbędą się następne.


Skip to content