poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Opowieści przy kołowrotku…Opowieści przy kołowrotku…

27 listopada 2018 roku w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie odbyło się spotkanie uczennic z klasy II Technikum Ekonomiczno-Hotelarskiego z  panią Halinę Dzięciołowską. Pani Halina przyniosła ze sobą do biblioteki 55-letni kołowrotek i pokazała  odchodzącą już w zapomnienie sztukę przędzenia na nim. Dziewczęta zapoznały się z obsługą kołowrotka, zobaczyły jak pani Halina palcami pobiera pasemka włókien i rytmicznie naciskając stopą  pedał, wprawia kołowrotek w ruch. Ciekawie było posłuchać  informacji o całym procesie tworzenia wełny oraz zobaczyć  jedną z najstarszych pamiątek -zrobiony ręcznie, piękny wełniany, 52-letni  szal. Nie zabrakło również ciekawych historii i anegdot z życia pani Haliny.

Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za wspaniały pomysł spotkania, a Pani Halinie Dzięciołowskiej życzymy dużo zdrowia i  kontynuowania pięknej pracy jaką jest kultywowanie  regionalnej  tradycji wykonywania prac ręcznych i opowiadanie o  tej tradycji  młodym pokoleniom.

Serdecznie dziękujemy!

Uczennicom towarzyszyły: wicedyrektor Małgorzata Karkoszka i pedagog szkolny Danuta Urbaś.


Skip to content