poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Lekcja dress code’u w biznesie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o stroju służbowymLekcja dress code’u  w biznesie, czyli wszystko co musisz wiedzieć o stroju służbowym

W miesiącu styczeń i luty uczniowie klasy I technikum ekonomicznego (1 Teg) przygotowali i przedstawili zawiłości dress codu w pracy. Według amerykańskiego słownika dress code to „zestaw zasad dotyczących stroju – w co można się ubrać”, a brytyjskiego: „akceptowany sposób ubioru odpowiedni do okazji i specyfiki grupy społecznej”.

Uczniowie pracowali w grupach opracowując 5 tematów:

  • Grupa 1. Dress code klasyczny (Business dress code)
  • Grupa 2. Dress code casual
  • Grupa 3. White tie i Black tie – czyli dress code na najwyższym poziomie
  • Grupa 4.Stosunek pracownika do dress codu – powinności pracobiorcy oraz to czego wymagać może pracodawca- czyli dress code w świetle prawa
  • Grupa 5. Plusy i minusy zasad dress codu – jakie korzyści przynosi pracownikom i pracodawcom dress code ?

O powodzeniu naszej firmy świadczą nie tylko szerokie kontakty i pieniądze, ale też… strój. Odpowiednio przygotowany biznesowy dress code stanowi wizytówkę firmy i mówi wiele o sposobie zarządzania. Jaki jest zatem najlepszy dress code w biznesie?

Główne cechy jakie powinien reprezentować dress code w firmie, to:

  • Elegancja
  • Prostota
  • Schludność

Nie zapominajmy jednak , że wszystko ma swoje granice prawne. Dress code został zdefiniowany w ustawie zasadniczej kodeksu pracy.

Odrębną kwestią jest stosowanie się do zasad BHP lub ubiór specyficzny dla konkretnych zawodów, wynikający z przepisów szczególnych.. Dotyczy to mundurów i stroju urzędowego, jak noszenie odpowiedniej togi.

Poza tym niezgodny z prawem jest dress code godzący w dobra osobiste pracownika – jak wymóg noszenia głębokich dekoltów. Strój nie może ośmieszać pracownika
ani uwłaczać mu.

Zgodnie z artykułem 108 kodeksu pracy pracownikowi, który nie przestrzega reguł, grozi upomnienie lub nagana. Karą w rażących przypadkach może być zwolnienie dyscyplinarne. Odmowa podporządkowania się poleceniom organizacyjnym przełożonego może być bowiem podstawą do zwolnienia.

,,Pokaz dress codu był dla nas świetną zabawą. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji, które zaprocentują w przyszłości. Zdobytą wiedzę staraliśmy się w jak najbardziej przystępny sposób przekazywać sobie nawzajem.”

Autorzy tekstu: Uczniowie klasy 1 Teg

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Skip to content