poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Konkurs z języka angielskiego „Happy Easter”Konkurs z języka angielskiego „Happy Easter”

22 marca 2016 roku odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie konkurs z języka angielskiego „Happy Easter”. Był to drugi w tym roku szkolnym konkurs z cyklu „Tradycje świąteczne w krajach anglojęzycznych”.

Zwycięzcy:

  1. miejsce – Natalia Piwowar klasa 2 Technikum Informatyczne
    Tomasz Olszowiak klasa 2 Technikum Informatyczne
  2. miejsce – Weronika Marynowska klasa 1 Technikum Logistyczne
  3. miejsce Jakub Dudek klasa 2 Technikum Informatyczne

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie o tradycjach świątecznych, który odbędzie się w maju 2016 roku.

Organizatorzy: mgr Julita Bossa-Piluch, mgr Katarzyna Joniak.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii jednak trochę inaczej odnoszą się do tego wiekowego święta. Historia ich tradycji sięga czasów, gdy chrześcijaństwo nie było jeszcze znane. Nazwa Wielkanoc (ang. Easter) wzięła się od imienia anglo-saskiej bogini wiosny – Eostre. Jej głównymi symbolami było szczęście, narodziny i płodność. Dawniej Święta Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, kojarzone były z pożegnaniem zimnych dni i przywitaniem wiosennej aury.

Na tę okazję rozpalano wielkie ognisko by, chociaż na pewien czas przegonić zimę. Ponadto okazją do świętowania nie było tylko nadejście wiosny, ale również koniec postu. W XVIIw. istniał zwyczaj, rozdawania pieniędzy w Wielki Czwartek. Dziś tradycja ta wygląda nieco inaczej. Podczas corocznej ceremonii Royal Maundy, Królowa obdarowuje zasłużone kobiety i mężczyzn (liczba osób zależy od wieku Królowej) czerwonymi i białymi portfelami. W ich wnętrzu znajdują się specjalnie wybijane na tę okazję monety – symbol zasłużenia dla społeczeństwa.

Jak współczesne społeczeństwo celebruje Święta Wielkiej Nocy w Zjednoczonym Królestwie?

Przede wszystkim w trakcie ich trwania, mamy dni wolne od pracy. W Polsce jest to Wielki Piątek, na Wyspach – Good Friday. W Polsce ostatnim dniem Świąt jest znany wszystkim „lany poniedziałek”. W Anglii również świętowanie kończy się w poniedziałek, jednak nasza tradycja nie jest stosowana na ziemiach brytyjskich, tutaj obchodzimy – Easter Monday. Niestety w dzisiejszych czasach Święta Wielkanocne mają na Wyspach charakter komercyjny. Są kojarzone przede wszystkim z licznymi wyprzedażami. Głównym symbolem tego święta w Wielkiej Brytanii jest „Easter Bunny”. Niestety brytyjski króliczek, nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. Dla dzieci jest on przede wszystkim symbolem drobnych upominków w postaci słodyczy. Niedziela Wielkanocna dla wielu Brytyjczyków jest bardzo rodzinnym dniem. Spotykają wtedy na śniadaniu w gronie najbliższych, natomiast po nim wybierają się do kościoła lub na spacer, (jeżeli aura sprzyja).

W niektórych częściach Wielkiej Brytanii mieszkańcy mają bardzo ciekawy zwyczaj. Chodzi tu o zawody w toczeniu jajek z górki. Ma to również chrześcijańskie odniesienie. Turlanie jajka symbolizuje odkrywanie kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego wcześniej Jezusa. Ostatecznie wygrywa osoba, którego jajko przetrwa zabawę.

W Wielkiej Brytanii dzieci bawią się w różne gry, jak:

EGG HUNT – polowanie na jajka jest to popularna zabawa, która polega na tym, że dzieci szukają czekoladowych jajek w ogrodzie, schowanych tam wcześniej wśród traw, krzewów, a nawet drzew przez rodziców. Wygrywa to dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej. Poszukiwanie jajek odbywa się w poranek niedzieli Wielkanocnej.

ROLLING EGGS – jest to nic innego jak toczenie jajek z góry, wygrywa ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.

PACE – EGGING – zabawa ta polega na tym, że dzieci w Anglii chodzą od domu do domu w Wielkanoc i proszą o czekoladowe jajka. A w zamian za otrzymanie ich śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się u danej osoby, aż do następnej Wielkanocy.

ROLLING EGGS – jest to nic innego jak toczenie jajek z góry, wygrywa ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.

PACE – EGGING – zabawa ta polega na tym, że dzieci w Anglii chodzą od domu do domu w Wielkanoc i proszą o czekoladowe jajka. A w zamian za otrzymanie ich śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się u danej osoby, aż do następnej Wielkanocy.


Skip to content