poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Columbus Day” w Staszicu„Columbus Day” w Staszicu

Dnia 12 listopada 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego „Columbus Day”. Był to pierwszy z cyklu konkursów tematycznych nawiązujących do tradycji i obchodów popularnych świąt w krajach anglojęzycznych.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce – Natalia Piwowar klasa 2 Technikum informatyczne oraz Mateusz Kusiak klasa 2 Technikum informatyczne

2 miejsce – Kornel Pawlik klasa 2 Technikum informatyczne

3 miejsce – Jakub Dudek klasa 2 Technikum informatyczne

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych etapach konkursu.

Z okazji tego popularnego święta przygotowana została gazetka tematyczna przedstawiająca najważniejsze informacje dotyczące tego święta.

Przygotowanie gazetki i konkursu: mgr Katarzyna Joniak, mgr Julita Bossa-Piluch

Krzysztof Kolumb – genueński żeglarz w służbie kastylijskiego dworu. Żył w latach 1451 – 1506. Był wielkim, przełomowym odkrywcą geograficznym. Wierząc, że możliwe jest dopłyniecie z Europy do Indii, przemierzając drogą wodną kulę ziemską odkrył kontynent amerykański. 12 października 1492 r. dotarł do Wysp Bahama, Kuby i Haiti, odkrywając tym samym nowy ląd nazwany później Ameryką. Nie jest pewne czy Krzysztof Kolumb był świadom odkrycia nieznanego Europejczykom lądu, czy też uważał, że rzeczywiście dotarł do Indii.

12 października 1492 roku, po dwóch miesiącach podróżowania i poszukiwania morskiej drogi do Chin i Indii, Krzysztof Kolumb dopłynął w końcu do wybrzeży Ameryki. Od początku XX wieku wydarzenie to obchodzone jest jako oficjalne święto państwowe w wielu krajach Nowego Świata, również w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze obchody Dnia Kolumba miały miejsce w 1792 roku w Nowym Jorku. Zorganizowało je stowarzyszenie Tammany Hall (znane również jako Columbus Order) dla uczczenia 300 rocznicy historycznego lądowania podróżnika na wyspach Bahama.

100 lat później prezydent Benjamin Harrison wygłosił orędzie, w którym zachęcał społeczeństwo do uroczystego świętowania wyprawy Kolumba i udziału w festiwalach zorganizowanych na jego cześć. W 1937 roku prezydent Franklin D. Roosevelt ogłosił Dzień Kolumba świętem narodowym, głównie pod wpływem intensywnych działań prowadzonych przez tzw. Rycerzy Kolumba. Początkowo obchodzone ono było 12 października, ale w 1971 stałą datę zamieniono na określony dzień, czyli drugi poniedziałek października.

Nie wszyscy są jednak zgodni co do tego, że odkrycie Ameryki przez Kolumba to powód do radości, który powinien być celebrowany przez amerykańskie społeczeństwo. W ostatnich dekadach słychać coraz więcej głosów protestu, zwłaszcza ze strony rodowitych Amerykanów, którzy uważają, że wydarzenie to spowodowało kolonizację Ameryki oraz śmierć milionów ludzi. Przeciwnicy Dnia Kolumba przypominają, że Europejczycy przywieźli do ich kraju choroby zakaźne, takie jak ospa czy grypa, oraz wojny, w których zginęło wielu rdzennych mieszkańców.

W wątpliwość podają oni również wizerunek Kolumba jako bohatera i wielkiego człowieka. Dowód? Po przybyciu na wyspy Bahama odkrywca i jego ludzie uczynili z rdzennych mieszkańców niewolników. Co więcej, jako gubernator Małej Hiszpanii Kolumb wykazał się sporą brutalnością, gdyż stosował barbarzyńskie formy kary, w tym tortury.

Jakkolwiek by nie było, Dzień Kolumba w wielu częściach kraju jest traktowany jako ważne włosko-amerykańskie dziedzictwo i hucznie świętowany. Organizowane są wówczas parady oraz targi, na których można zobaczyć i kupić kolorowe kostiumy, posłuchać muzyki, skosztować tradycyjnego włoskiego jedzenia. W miastach, które traktują ten dzień jako formę uczczenia pamięci rdzennych mieszkańców kontynentu, odbywają się tradycyjne tańce, indiańskie zjazdy plemienne i lekcje poświęcone amerykańskim tradycjom.

Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem obchodzącym rocznicę przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Wydarzenie to jest oficjalnym świętem m.in. w niektórych państwach Ameryki Łacińskiej (Día de la Raza), na wyspach Bahama (Discovery Day), w Argentynie (Día del Respeto a la Diversidad Cultural) czy Urugwaju (Día de las Américas).

Amerykańskie święta państwowe obchodzone są również w polskim konsulacie i ambasadzie. Należy zatem pamiętać, że w te dni placówki są nieczynne, podobnie jak w czasie świąt polskich. Listę dni, w które ambasada i konsulat są zamknięte, znajdziesz tutaj (link do strony Ambasady USA w Warszawie)

Najpopularniejsze zwyczaje związane z Columbus Day:

  • udział w barwnych paradach; ich najbardziej smakowitym elementem są kostiumy w stylu epoki
  • udział w jarmarkach z pysznym włoskim jedzeniem
  • wirtualny udział w podróży Kolumba; jest ona dostępna online w bibliotece Kongresu
  • przygotowanie obiadu bazującego na tradycyjnym marynarskim wikcie z XV wieku
  • urządzanie pikników.

Skip to content