Celem kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania.
W dniu 27 marca 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie wzięli udział w spotkaniach z zakresu profilaktyki zażywania środków odurzających.
Pierwsza część spotkania należała do prelegentek wieruszowskiego Sanepidu, które rozmawiały z młodzieżą na temat DOPALACZY. Te niebezpieczne substancje stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Poważne konsekwencje wynikające z zażywania coraz to nowych, o ciągle zmienianym składzie substancji( niewiadomego pochodzenia) , skłaniają do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych środków, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do zgonu. ZDROWIE JEST W CENIE! NIE RYZYKUJ! Uczniowie otrzymali wiedzę dotyczącą zagrożeń wynikających z używania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych oraz wykładnię prawa dotyczącą przestępstw narkotykowych, zapoznali się z ryzykiem jakie występuje podczas sięgania po używki, a także uzyskali informacje o miejscach, w których można otrzymać fachową pomoc.
Z zainteresowaniem obejrzano film profilaktyczny o tematyce uzależnień od dopalaczy oraz przeprowadzono warsztaty przy wykorzystaniu ALKO i NARKOgogli. Przyrządy te uświadamiają – w jaki sposób nasz organizm postrzega rzeczywistość po spożyciu narkotyku i alkoholu.
Druga część spotkania to prelekcja policjanta z wieruszowskiej Komendy Policji , która przebiegła pod hasłem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny”.
Główne informacje dotyczyły odpowiedzialności prawna m.in. za posiadanie i udzielanie środków narkotycznych oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym. Nie zabrakło również informacji na temat cyberzagrożeń występujących „w sieci”, konsekwencji prawnych w przypadku osób stosujących cyberprzemoc.
Dziękujemy bardzo za spotkanie i liczymy na następne.