poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2015XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek  8-15 maja 2015

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – do świętowania tego wydarzenia przystąpił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie. Świętowanie to miało spontaniczny i wesoły charakter.

Małą formą happeningu było zbudowanie wieży Babel…. z książek.

Wieża Babel, wg biblijnej Księgi Rodzaju wieża, jaką zaczęto wznosić w ziemi Szinear w Babilonie (po hebrajsku Babel) z zamiarem, by sięgnęła nieba. Rozgniewany zuchwałością budowniczych Bóg sprawił, że zaczęli mówić różnymi językami i nie mogąc się porozumieć, musieli przerwać budowę.

My natomiast wybudowaliśmy naszą wieżę właśnie głównie dzięki słownikom języków obcych i słownikom języka polskiego. Układanie wieży, to bezpośredni kontakt z książką. Można było podziwiać piękne okładki, na nowo odkrywać książki, które stały gdzieś w zakamarkach regałów. Biblioteka szkolna zawsze jest zapełniona uczniami, którzy poszukują informacji w internecie, wypożyczają książki, odrabiają lekcje lub po prostu zajrzą tu, aby na chwilę odpocząć.

Biblioteką szkolną opiekuje się mgr Halina Paluch, zawsze chętnie pomagają Jej w pracy wierni bywalcy biblioteki. Tutaj przygotowuje się  książki na nagrody w konkursach, nagrody końcoworoczne. W tym roku szkolnym odbyła się tu wspaniała akcja głośnego czytania książek przez uczniów i nauczycieli. W czytelni niejednokrotnie odbywa się wręczanie nagród w konkursach, imprezy andrzejowe, szkolny Mikołaj, spotkania z ciekawymi ludźmi. Biblioteka szkolna prowadzi kronikę szkolną.

Podziwialiśmy dziś piękne wydanie „Konstytucji 3 Maja” i „Pana Tadeusza”, jedną z najstarszych książek z numerem katalogowym – 4, wydaną w 1968 roku. Posiadamy książki z autografami ich autorów, pamiątki po spotkaniach z pisarzami.

Do serii zdjęć z dzisiejszego dnia dołączamy również kilka zdjęć uczniów i ich ulubionych książek, zdjęć, które powstały w trakcie roku szkolnego.

Podziękowania dla uczennic i uczniów, którzy uczestniczyli dziś w książkowej zabawie składają bibliotekarka Halina Paluch i pedagog szkolny Danuta Urbaś.


Skip to content