poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wycieczka na Dolny ŚląskWycieczka na Dolny Śląsk

Dnia 23 listopada 2018 r. o godz. 8.00 wyjechaliśmy autokarem spod Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie do Wrocławia. W wycieczce uczestniczyło 47 uczniów klas technikum pod opieką K. Gałęzy, N. Junkego i R. Światłowskiego.  Celem wyjazdu było pogłębienie treści obywatelsko-patriotycznych związanych z obchodami rocznicowymi 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Pierwszym celem naszej podróży było zwiedzanie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez rzecznika prasowego jednostki, uczestnika misji w Afganistanie kpt. Marka Gwoździa.  Po wymianie uprzejmości i „przejęciu dowództwa nad naszą kompanią” przez pana kapitana zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia przepięknej wystawy pt. „Polskie drogi do niepodległości” przygotowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie poznaliśmy krótką historię powstania jednostki, a także oglądaliśmy film przedstawiający tę formację wojskową i jej charakterystykę. W Sali Tradycji pan kustosz zapoznał nas z bogatą historią wojsk chemicznych i inżynieryjnych, pokazał wiele cennych ekspozycji i pamiątek. Opuszczając to wyjątkowe miejsce, dokonaliśmy wpisu do księgi pamiątkowej. Pan kapitan oprowadził nas również po salach wykładowych, w których kształceni są specjaliści z różnych dziedzin wojskowości. Zobaczyliśmy makiety min, pocisków, improwizowanych urządzeń wybuchowych, wykrywacze metalu, roboty, georadary, zestawy do wykrywania materiałów wybuchowych, wysięgniki teleskopowe oraz inne urządzenia i pojazdy, które służą naszym żołnierzom na misjach zagranicznych do rozminowywania niebezpiecznych ładunków czy przy unieszkodliwianiu niewybuchów z okresu II wojny światowej.

Do Panoramy Racławickiej – kolejnego celu naszej wycieczki – dotarliśmy przed godziną 14. Po krótkim odpoczynku i odebraniu biletów przeszliśmy w półmroku tunelem Wrocławskiej Rotundy w kierunku obrazu, który swoim rozmiarem, formą i geniuszem może widza przyprawić o zawrót głowy. Dzieło to stworzone zostało przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej, a przedstawia bitwę stoczoną 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami (z udziałem słynnych kosynierów). Spoglądając na niesamowite rozmiary tego olejnego cudu (15 x 120 m), odnosimy wrażenie, jakbyśmy wsiedli w wehikuł czasu i stali się uczestnikami tamtych wydarzeń. Na pierwszym planie widzieliśmy rekwizyty z działań wojennych tak scalonych z obrazem, że nie mogliśmy dojrzeć, gdzie jedno się kończy, a drugie zaczyna. Głos narratora kierował nas w stronę miejsc i postaci na obrazie, które tworzyły tło bitwy. Czas 30 minut, jaki jest przewidziany na seans, upłynął dla nas jak chwila. Oczarowani opuściliśmy to  wyjątkowe miejsce.

Do Rynku Wrocławskiego – już ostatniego miejsca naszej wycieczki – udaliśmy się spod Panoramy Racławickiej pieszo. Po kilkunastominutowym marszu zobaczyliśmy przepiękną scenerię jarmarku bożonarodzeniowego. Obok ślicznie przystrojonej choinki, niezliczonej ilości rozświetlonych kolorowych lampeczek ustawione zostały drewniane budki, w których sprzedawane są najrozmaitsze produkty. W powietrzu unosił się przyjemny zapach mieszaniny różnorodnego jedzenia.  Miejsce to jest magiczne i wyjątkowe. Na pewno każdego z nas wprowadziło w przedświąteczny klimat. Pełni wrażeń i mocno już zmęczeni do Wieruszowa wróciliśmy w godzinach wieczornych.

Opiekunowie dziękują wszystkim uczestnikom wycieczki za zdyscyplinowanie oraz bardzo miłą atmosferę.

Do następnego razu!


Skip to content