poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wycieczka do planetariumWycieczka do planetarium

W dniu 24 października 2017 roku, uczniowie z klas: III d, III r, I d, I Teh i II Thl wzięli udział w wycieczce szkolnej zorganizowanej do planetarium EC1 w Łodzi. Nowe łódzkie planetarium jest najnowocześniejszym obiektem w Polsce. Zostało otwarte w styczniu 2016 roku.

W planetarium wyświetlane są pokazy, których tematyka jest bardzo zróżnicowana,  dostosowana do wieku dzieci i młodzieży. Dotyczy ona rozwoju astronautyki, historii, teraźniejszości i przyszłości, eksploracji kosmosu, rozwoju cywilizacji i wynalazków.

Nasza młodzież obejrzała projekcję – „Kosmiczne cienie”, która prezentuje mechanizm powstawania zaćmień Słońca i Księżyca oraz opisuje ich rodzaje. Przedstawiane były także skutki społeczne historycznych zaćmień. Ciekawostką były różne interpretacje powyższych zjawisk dokonywanych w odległych czasach i miejscach na naszym globie.

Oprócz planetarium, które było głównym punktem wycieczki młodzież miała możliwość zobaczenia najnowszego dworca podziemnego w Polsce.

W ubiegłym roku w plebiscycie National Geographic łódzkie planetarium wygrało. Natomiast w tym roku jednym z 32 kandydatów wytypowanych przez National Geographic do tytułu 7 Nowych Cudów Polskich jest Dworzec Łódź Fabryczna. Jest on jednym z największym inwestycji kolejowych w UE i  pokazuje, jak stworzyć architektoniczną perełkę, nie tracąc przy tym funkcjonalności. Podziemny dworzec uchodzi za najnowocześniejszy, ale też jeden z ładniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Końcowym punktem wycieczki było Centrum Handlowe Manufaktura.

Opiekunami wycieczki były nauczycielki: Ewelina Heidt, Karolina Zaleśna i Andrzelina Petalas.


Skip to content