poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wróżby andrzejkowe  w świetlicy OHP w WieruszowieWróżby andrzejkowe  w świetlicy OHP w Wieruszowie

Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, to czas szczególny – zwłaszcza dla kobiet. Mimo upływu czasu, panie nadal chętnie wróżą sobie, by poznać imię lub twarz przyszłego wybranka.  Mimo upływu czasu, panie nadal chętnie wróżą sobie, by poznać imię lub twarz przyszłego wybranka.

Dnia 30 listopada 2018 roku dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie, będących uczestnikami  Hufca Pracy zorganizowano „magiczne spotkanie” w świetlicy OHP ,  które rozpoczęło się od zaprezentowania uczestnikom postaci   św. Andrzeja i przypomnienia tradycji wróżb andrzejkowych, z których można przepowiadać przyszłość. Przy zapalonych świecach i poczęstunku, młodzież rozpoczęła wróżby.

Podczas Andrzejek można było zauważyć, że mimo upływu czasu, młodzież nadal chętnie sobie wróży, by dowiedzieć się,  jakie imię będzie nosił ich przyszły partner. Wróżba – „serce z papieru”- cieszyła się największym uznaniem wśród uczniów. Prowadzące spotkanie przygotowały wycięte  z papieru dwa serca. Jedno dla dziewcząt, drugie dla chłopców. Na sercach napisane były imiona.   Aby poznać imię przyszłego partnera bądź partnerki, należało przebić igłą od tyłu serce, a „wróżbitki” sprawdzały po drugiej jego stronie, na jakie imię wróżący trafili.

Bardzo popularne wśród uczniów okazało się lanie wosku. Uczestnicy zabawy przelewali go przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Zastygając, lany wosk tworzył przedziwne kształty. Woskowe kształty umieszczamy przy ścianie tak, żeby rzucały na nią cień. To on właśnie wskazuje nam, co czeka nas w nadchodzącym roku.
Atmosfera spotkania była niepowtarzalna i niezapomniana. Andrzejki w OHP cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wróżbom towarzyszył wyśmienity humor uczestników „magicznego spotkania”.


Skip to content