W czwartek 22. lutego br. grupa 56 uczniów naszej szkoły odbyła wycieczkę do Warszawy pod opieką nauczycieli Wiesławy Ochoty, Barbary Howis i Piotra Wyżnikiewicza. Program wyjazdu był niezwykle bogaty.
Zaczęliśmy od zwiedzania letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego czyli pałacu, obecnie muzeum w Wilanowie.
„Król Jan III nabył posiadłość Milanów w 1677 roku. Z jego inspiracji i pod jego czujnym okiem w kolejnych latach powstał tu barokowy pałac, zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego. Wokół pałacu założono wspaniałe ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec. Wilanowska rezydencja, położona w pobliżu Warszawy, zapewniała Janowi III i jego rodzinie wytchnienie, równocześnie była na tyle blisko Zamku Królewskiego – oficjalnej siedziby króla, Sejmu i Senatu, że monarcha nie tracił kontroli nad biegiem zdarzeń.” (Źródło: http://www.wilanow-palac.pl/historia_3.html)
Ten piękny pałac zwiedzaliśmy w ramach lekcji muzealne pod hasłem: „Zakochany król i królowa”. Panie przewodniczki, opowiedziały nam o ciekawostkach życia króla, co z pewnością dla wielu uczniów może stać się inspiracją by lepiej poznać historię nie tylko króla Jana III Sobieskiego ale także historię Polski i Europy za jego czasów. A skoro o miłości mowa to temat lekcji idealnie wpasował się w niedawno przecież obchodzone Walentynki ;).
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta także pod okiem pełnego wiedzy na temat Warszawy przewodnika. Pan Marek pokazał nam najważniejsze punkty na szlaku zwiedzania Warszawy, których nie sposób pominąć. Zamek Królewski, spacer uliczkami Starego Miasta, pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście – z pewnością wrócimy tam w cieplejsze dni.
Następnie od 16:30 uczestniczyliśmy w nagraniu nowego programu telewizyjnego „Umów się ze mną. Take Me Out”, który będzie emitowany od marca w telewizji Polsat. Stanowimy część publiczności finałowego 10. odcinka tego show, na którego emisję już teraz zapraszamy. My poznaliśmy „magię telewizji” od tej drugiej strony, której jako widzowie na kanapach w domach nigdy byśmy nie zobaczyli.
Na zakończenie pobytu w Warszawie odwiedziliśmy grób patrona naszej szkoły – Stanisława Staszica. Zapalony znicz w imieniu wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły to drobny gest pamięci a także jeden z punktów obchodów Dnia Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie.