poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Uzależnij się od…sportu!Uzależnij się od…sportu!

Pogoda 1 czerwca 2015 zachęcała do wyjścia na zewnątrz budynku szkolnego „Staszica”, a sposobności ku temu były następujące:

– skorzystanie z pięknego słońca,

– odwiedzenie skateparku i obejrzenie rowerowej jazdy Dominika Zawierty z klasy I Technikum Budowlanego,

– a w szczególności: porozmawianie na temat dwóch ważnych dla naszego życia akcji:

Ogólnopolski Głos Profilaktyki – inicjatywa, program Komendy Głównej Policji -„Profilaktyka a Ty”. Akcja ta służy promowaniu mody na życie wolne od uzależnień.

Temu też służyło dzisiejsze spotkanie młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica – z aspirantem Radosławem Szkudlarkiem z wieruszowskiej Komendy Policji.

Doskonałym uzupełnieniem wypowiedzi aspiranta była wizyta absolwenta naszej szkoły Sebastiana Gwiazdowskiego.

Sebastian nie ukrywa, że to właśnie sport pomógł Mu wyjść z najtrudniejszych opresji życiowych. Dzięki niemu stał się wielkim pasjonatem triatlonu i zachęca wszystkich młodych ludzi w uprawiania tej dyscypliny sportowej. Ma wielu przyjaciół, którzy tak jak On, podjęli walkę sportową, aby wzmocnić swoje ciało, a przede wszystkim ducha.

Następnie głos zabrała p. Anna Smolis z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie.

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). Jednym z elementów spotkania był pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, co pomaga określić stan uzależnienia od nikotyny (za pomocą urządzenia zwanego smokerlyzer). Tlenek węgla jest gazem zawartym w dymie tytoniowym. Uważa się go za podstawową przyczynę chorób serca u osób palących. Trzeba nabrać do płuc sporo powietrza i w odpowiednim momencie wdmuchiwać je do aparatu, który wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowany i skalibrowany. Na urządzeniu znajduje się skala, która pokazuje, czy organizm jest dobrze dotleniony. Wynik w zasięgu koloru zielonego oznacza, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Barwa czerwona informuje natomiast o dużym niedotlenieniu organizmu spowodowanym paleniem papierosów. Jest to informacja istotna zarówno dla osób używających wyrobów tytoniowych, jak i tzw. „biernych palaczy”.

Wśród  uczniów wykonujących dziś to badanie byli uczniowie „czyści”, bez uzależnienia. Niestety urządzenie wykazywało uzależnienie od nikotyny i niebezpieczne wyniki obecności CO w wydychanym powietrzu innych uczniów. To smutne… Ważnym punktem rozmowy było także podkreślenie szkodliwości palenia papierosów przez kobiety w czasie ciąży. Powód jest jeden – zdrowie matki i zdrowie  dziecka. Nie ma chyba większego szczęścia w życiu jak zdrowe dziecko. Zdrowemu dziecku jest potrzebna zdrowa mama, więc nie ma się nad czym zastanawiać. Kiedy ciężarna kobieta powinna  rzucić palenie? Na to pytanie odpowiedź jest jedna. Od teraz, zaraz. Im dłużej będzie palić, tym mniejsze  szanse na zdrowe dziecko w przyszłości.

Pani Anna dyżurowała także na placu przed szkołą, gdzie zainteresowane osoby (a było ich sporo) mogły skorzystać ze smokerlyzera.

Na koniec spotkania obejrzeliśmy rowerowe popisy Dominika Zawierty, zapalonego kolarza górskiego.

Dziękujemy w/w osobom, które wzięły udział w spotkaniu. Szczególne ukłony dla Sebastiana Gwiazdowskiego. To miłe, kiedy absolwent szkoły staje przed uczniami „Staszica” i zaprasza do zabawy (ale i ciężkiej pracy) w triatlon, zabawy, która daje Mu tyle radości.
Dbajmy o siebie!


Skip to content