poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Uczniowie Staszica w WarszawieUczniowie Staszica w Warszawie

7 czerwca uczniowie klas 2Ti1, 2Tl1, 2Tl2, 2Tlh, 2Te2 oraz  1Tl2 i 1Teh wraz z opiekunami Panią Małgorzatą Jóźwin, Kamilą Jano, Joanną Suwarą i Panem Dominikiem Nowakiem brali udział w wycieczce do Warszawy.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki ciekawym wystawom i interaktywnym ekspozycjom uczniowie mogli przenieść się w czasie do roku 1944 .Chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. Zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie, Miejsce Pamięci z mogiłami powstańców oraz centralny punkt ekspozycji-replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.

Duże wrażenie zrobiła na wszystkich replika kanału, którym powstańcy przemieszczali się pod okupowanym miastem. Przechodząc przez ciemne, wąskie korytarze, uczniowie mogli choć przez chwilę poczuć atmosferę tamtych dramatycznych dni.

To niezwykłe nowoczesne, multimedialne Muzeum, jedyne tej klasy w Polsce, dostarczyło wielu przeżyć i stanowiło żywą lekcję historii.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sejmie RP gdzie uczniowie mieli wyjątkową okazję poznać bliżej funkcjonowanie najważniejszej instytucji ustawodawczej w Polsce. Zwiedzanie obejmowało przejście podziemnym korytarzem, gdzie pan przewodnik zaprezentował wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczypospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Uczniowie odwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu z krótką prelekcją dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy Złote Tarasy- centrum handlowe z szerokim wyborem restauracji i kawiarni gdzie uczniowie mogli odpocząć i zjeść posiłek po intensywnym dniu.

Zmęczeni i pełni wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do Wieruszowa.


Skip to content