poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Uczniowie poznają arkana ZUSUczniowie poznają arkana ZUS

W  lutym 2020 roku w naszej szkole uczniowie klasy drugiej technikum ekonomicznego w ramach zajęć „Kadry i płace” oraz uczniowie klasy III  technikum informatycznego w ramach „Działalność gospodarcza” uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe Wieruszów II Oddział Łódź – Panią Iwoną Mazurowską.

Uczniom klasy II technikum ekonomicznego podczas spotkania  został przybliżony podział i sposób funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Pani Iwona Mazurowska zapoznała młodzież z obowiązkami pracodawcy wobec ZUS, przedstawiła rodzaje deklaracji rozliczeniowych z tą instytucją i sposób ich wypełniania.  Uporządkowana została także wiedza na temat aktualnie obowiązującego systemu emerytalnego. Przedstawione zostały nowo obowiązujące dokumenty jakie należy składać w ZUS oraz sposób poprawnego ich wypełniania.

Uczniowie klasy III technikum informatycznego zostali zasypani informacjami dotyczącymi zmian jakie weszły od 1 stycznia 2020 roku oraz informacjami dotyczącymi ubezpieczeń związanych z prowadzeniem i zakładaniem działalności gospodarczej np. Mały ZUS oraz Mały ZUS Plus, Preferencyjny ZUS , Ulgi na Start. Pani Mazurowska uświadomiła uczniom cel opłacania składek oraz ukazała jakie składki opłaca pracodawca za swoich pracowników. Zachęcała młodzież do zakładania własnych działalności, ukazując korzyści bycia właścicielem firmy.

Celem spotkań było rzetelne przekazanie wiedzy młodym ludziom, którzy za chwilę  będą wkraczać na rynek pracy albo będą sami otwierać działalność gospodarczą, jakie będą czekały ich obowiązki, a jakie prawa i przywileje.

Lekcje te uczniowie zapamiętają na długo, a zdobytą wiedzę wykorzystają przy zdobywaniu kolejnych kwalifikacji zawodowych. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Mazurowskiej za przybycie do naszej szkoły, za gadżety i zapoznanie uczniów z działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych .

Serdeczne podziękowania dla Pani Kierownik Biura Terenowego w Wieruszowie – Beacie Powolny i Pani Iwonie Mazurowskiej składają uczniowie i opiekun spotkania Wioletta Żywioł. 


Skip to content