poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Uczniowie i nauczyciele partnerami w promowaniu szkołyUczniowie i nauczyciele partnerami  w promowaniu szkoły

15 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbyła się konferencja „Preorientacja zawodowa uczniów klas trzecich gimnazjalnych”. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wieruszowie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.  Zaproszono dyrektorów gimnazjów powiatu wieruszowskiego oraz wychowawców klas trzecich gimnazjów i pedagogów szkolnych.

Podjęcie przez ucznia trafnej i mądrej decyzji dotyczącej wyboru zawodu jest problemem niezwykle ważnym, ponieważ decyduje o przyszłości młodego człowieka. Kim chcę być? W jakim zawodzie mogę odnieść sukces? Jaką szkołę wybrać? Gdzie zdobyć kwalifikacje wymagane przez pracodawców? Jakie zawody są poszukiwane a jakie zagrożone bezrobociem? Oto nieliczne pytania zadawane nam dorosłym przez młodzież. Oczekują oni niejednokrotnie wskazania konkretnej drogi dalszego kształcenia, gdyż sami nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy o świecie. Ważną rolę w orientacji zawodowej pełni szkoła; nauczyciele – wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog, doradca zawodowy, który ma możliwości ukierunkowania ucznia i pomoc w podjęciu świadomej decyzji.
Konferencja była  adresowana właśnie do osób zajmujących się przygotowaniem młodzieży do wyboru dalszej drogi kształcenia. Mamy nadzieję, że zagadnienia poruszane w ramach konferencji będą przydatne przy prowadzeniu działań związanych z preorientacją zawodową młodzieży szkół gimnazjalnych.

Zebranych gości powitali: starosta wieruszowski Andrzej Szymanek i dyrektor szkoły Małgorzata Nikodem.

Wprowadzenie do tematu: wicedyrektor d/s wychowawczych i szkolenia praktycznego uczniów Małgorzata Karkoszka i pedagog szkolny Danuta Urbaś.

Głównymi prelegentami spotkania byli uczniowie i nauczyciele. W formie prezentacji multimedialnych zaprezentowali poszczególne  kierunki kształcenia.

Drodzy Uczniowie!  Miło było patrzeć jak przebojowo wykonaliście swoje zadanie! Był to dla Was sposób na prezentację  Waszej wiedzy, ale także trening  w zakresie prezentacji własnej osoby, umiejętności przekazywania informacji oraz ćwiczenie odwagi w występach  przed grupą słuchaczy.

Dziękujemy wszystkim Gościom, którzy przybyli na spotkanie. Byli to:
Wiesława Muszkat-Mączka, Ewa Sabała i Joanna Starek z Gimnazjum w Bolesławcu,
Marian Kazuś, Małgorzata Fronia, Anna Maciejewska, Magdalena Gajda z Gimnazjum Nr 2 w Wieruszowie,
Małgorzata Małys – Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie,
Anna Frankowska – Gimnazjum w Sokolnikach,
Izabela Zimoch-Piaskowska – Gimnazjum w Galewicach
Marzena Nowak – kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych w Wieruszowie,
Karolina Pietrzak, Kamila Wojewoda i Bartosz Ignasiak z Hufca OHP Wieruszów,
Aldona Hoja-Kozera i Mariusz Paluch z Młodzieżowego Centrum Kariery w Wieruszowie.

Szczególnie dziękujemy pracodawcom za przybycie na spotkanie. Byli to:
Maria Pegza – salon fryzjerski, Magdalena Krupińska – stolarstwo budowlane, Krzysztof Honcel-przedstawiciel firmy „Rodan” p. Romana Małeckiego, Agnieszka Trzeciak i Marlena Zakręt z Pfleiderer Prospan S.A.

Uczniowie i nauczyciele prezentujący:
Technikum Handlowe: Mateusz Fingas, Klaudia Kulak, Monika Górecka.
Technikum Ekonomiczne: Małgorzata Cichosz, Karolina Okoń i Aleksandra Łuszkiewicz oraz nauczycielka Wiesława Ochota.
Technikum Hotelarskie: Paulina Kasendra i Martyna Sikora.
Technikum Mechaniczne: Łukasz Konat i Jakub Trafarski.
Technikum Informatyczne: Bernard Dębski.
Technikum Mechatroniczne: Michał Knieć.
Technikum Budowlane: Mariusz Myszor i Maksymilian Semba.
Technikum Logistyczne: Patrycja Melkowska i nauczycielka Paulina Szkudlarek.
Technikum Elektryczne: Patryk Zgadzaj i Grzegorz Głowacz.

Podziękowania również dla redaktora Tugazety: Partyka Hodery, który  przedstawił relację z naszego spotkania na forum „Tugazety” i Radia SUD.

www.tugazeta.pl/1,staszic-zmienia-sie-dla-uczniow,21835.html

www.radiosud.pl/wieruszow-staszic-zmienia-sie-dla-uczniow,12176.html


Skip to content