poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Tylko od nas zależy, co ocalimy i o Kim będziemy pamiętać…Tylko od nas zależy, co ocalimy i o Kim będziemy pamiętać…

„Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.

Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie, jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.”
Joanna Kulmowa „W Zaduszki” [fragm.]

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o Kim będziemy pamiętać…
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie  wraz katechetą Piotrem Wyżnikiewiczem i wychowawcami z Hufca Pracy odwiedzili  cmentarz parafii Św. Ducha w Wieruszowie. Celem tej misji było uporządkowanie  grobów nauczycieli z naszej szkoły.

Zgrabiono liście, przycięto krzewy, oczyszczono pomniki, a na koniec zapalono symboliczne  znicze – jako znak pamięci o zmarłych,  zmówiono modlitwę.
Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii.
Wszystkich Świętych to jednocześnie swojego rodzaju Święto Pamięci Narodowej. Znicze i kwiaty są również składane na mogiłach bohaterów narodowych, czy też zapomnianych na co dzień grobach żołnierzy. Wiele zniczy pojawia się również pod pomnikami upamiętniającymi ofiary tragicznych wydarzeń, czy też anonimowych bohaterów, którzy walczyli za ojczyznę.


Skip to content