poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Szlachetna Paczka” – konkretna pomoc dla wybranej rodziny„Szlachetna Paczka” – konkretna pomoc dla wybranej rodziny

Mówiąc o człowieku  – szlachetny rozumiemy przez to:  taki, którego cechuje uczciwość, prawość, bezinteresowność, honor, takie też są jego czyny: szlachetne. „Szlachetna Paczka”  to akcja świątecznej pomocy, w której darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie.

Idea jest prosta – niesienie konkretnej i skutecznej pomocy. Akcja została zapoczątkowana w 2000 roku, kiedy to grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 biednych rodzin. Dzisiaj ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. Akcja trwa przez cały rok i zaczyna się od wyboru wolontariuszy, którzy przechodzą specjalne szkolenia. Na przełomie października i listopada odwiedzają oni potrzebujące wparcia rodziny i pytają, czego im najbardziej brakuje. Zebrane informacje umieszczane są w anonimowej bazie internetowej, z której darczyńcy mogą wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Wolontariusze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica również dokonali wyboru osób, którym chcieli by podarować swoją szlachetną paczką. Dziś 13 grudnia dobiegły końca wszystkie  szkolne działania: zbiórka darów rzeczowych wykazanych przez potrzebujących, z zebranych kwot pieniężnych zakupiono jeszcze dodatkowe dary a także oprócz rzeczy niezbędnych starano się  spełnić marzenia dzieci. Dużo pracy pochłonęło sortowanie zebranych produktów i pakowanie. Dziś wolontariusze zawieźli dary do punktu  zbiorczego w „Koperniku”, a  następnie do rodziny i osoby indywidualnej, które wybrali. Miejmy nadzieję, że dzięki tej akcji  na żadnym stole nie zabraknie wigilijnej wieczerzy, a ludzie uwierzą, że ich życie ma szansę się odmienić i może za rok sami będą pomagać tym w trudniejszej sytuacji. Pamiętajmy, zwłaszcza teraz, gdy za progiem Święta, że zrobienie czegoś dla innych cieszy o wiele bardziej niż sprawianie przyjemności sobie.

Wolontariusze składają serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy wsparli akcję.

W sumie zebrane dary oszacowano na kwotę 2000 zł.

Podziękowania za dzisiejsze miłe przyjęcie wolontariuszom wieruszowskiego sztabu  akcji. Wspaniale się z Wami współpracowało.

Wolontariusze: Sylwia Puswalska, Bartosz Górka, Magdalena Biegańska, Dominika Kowalczyk, Michał Olszowiak,  Justyna Gatkowska, Donata Majcherska, Patrycja Bigos, Magdalena Białek, Patrycja Pluta, Aleksandra Kopacka, wicedyrektor Małgorzata Karkoszka, opiekunka Samorządu Uczniowskiego Jadwiga Kołodziej oraz uczennice i uczniowie, którzy służyli pomocą przy każdej nadarzającej się okazji.

P.S. Pozdrawiamy p. Michała Gasztycha, pedagoga z „Korczaka”, którego uchwyciliśmy na ostatnim zdjęciu.

 


Skip to content