14 marca od ponad 30 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji odbywają się wykłady, pokazy, warsztaty i konkursy.
Liczba pi jest stałą wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana „stałą Archimedesa”. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętaniu kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy.
W naszej szkole tradycją stało się już organizowanie w tym dniu Szkolnego Konkursu Matematycznego. W bieżącym roku szkolnym był to konkurs dwuetapowy, zorganizowany dla uczniów klas trzecich technikum. Uczniowie mieli do rozwiązania 60 zadań, których treści obejmowały cały dotychczasowy zakresu materiału a ich forma nawiązywała do zadań typu maturalnego. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów.
Laureatami zostali:
I miejsce: Kinga Jasyk (3Te)
II miejsce: Dominik Hęćka (3Ttb)
III miejsce: Izabela Krzyżanowska (3Te)
IV miejsce: Malwina Konat (3Tl)
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
Nauczyciele matematyki