poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Szkolny etap konkursu historycznego o „Żołnierzach Wyklętych”Szkolny etap konkursu historycznego o „Żołnierzach Wyklętych”

20 stycznia 2015 roku Poseł na Sejm RP Piotr Polak wspólnie z nauczycielami historii naszej szkoły (Krzysztof Gałęza i Maciej Heidt), przeprowadził I etap II edycji konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.

Idea konkursu zrodziła się w 2013 r. w następstwie ustanowienia przez Sejm RP dnia 1 marca Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Dz. U. z 2011 r. Nr 32, poz. 160):

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”

Celem konkursu było  zachęcenie młodzieży do  poznania losów Żołnierzy Wyklętych, często młodych ludzi, równolatków współczesnej młodzieży gimnazjalnej  i ponadgimnazjalnej, wydarzeń i historycznych bitew okresu lat 1945 – 1956. To właśnie w tym okresie polscy bohaterowie, byli żołnierze Armii Krajowej, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.

W konkursie wzięło udział 25 uczniów z różnych klas. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 30 pytań. Za każde z nich można było otrzymać 1 pkt.

Laureatami szkolnego etapu konkursu zostali:

1 miejsce: Sebastian Łuszkiewicz –  klasa II Technikum Budowlanego,

2 miejsce: Damian Mądrawski – klasa II Technikum Elektrycznego,

3 miejsce ex aequo: Małgorzata Porańska – klasa III Technikum Budowlanego, Piotr Kubica – klasa IV Technikum Mechanicznego i Agata Dąbek – klasa IV Technikum Hotelarskiego.

Powyżsi laureaci wezmą udział w etapie okręgowym, który odbędzie się w Wieluniu. W nagrodę trzech najlepszych uczestników konkursu, pojedzie na wycieczkę do Brukseli. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Osobne podziękowania składamy na ręce pana Posła Piotra Polaka, za zorganizowanie konkursu i przeprowadzenie wspaniałej lekcji wos-u na temat procesu legislacyjnego i zasad funkcjonowania polskiego parlamentaryzmu.


Skip to content