poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Staszic w rekonstrukcji historycznej „Wieruszowski wrzesień 1939”Staszic w rekonstrukcji historycznej „Wieruszowski wrzesień 1939”

29 września 2019 roku grupa 14 uczniów ze Staszica na” błoniach wieruszowskiego zamczyska” pomagała w odtwarzaniu wydarzeń jakie rozegrały się w pierwszych dniach września 1939 roku w powiecie wieluńskim a obecnie wieruszowskim. Nasi uczniowie przebrani w stroje z tamtych czasów wspólnie z innymi ochotnikami z Wieruszowa wcielili się w rolę ludności cywilnej. Podczas inscenizacji wielu uczestników mogło zrozumieć dramat jaki dotknął nasz kraj na skutek aktu przemocy dokonanego przez hitlerowskie Niemcy.  Dzięki temu niesamowitemu wydarzeniu mogliśmy poznać wielu ciekawych ludzi. Rekonstruowane przez nich wydarzenia historyczne są nie tylko dla nas niezapomnianą lekcją historii, ale przede wszystkim hołdem  złożonym wszystkim tym, którzy dla radowania Ojczyzny oddali własne życie. Widok zaprezentowanego sprzętu wojskowego, niesamowite efekty pirotechniczne oraz walka żołnierzy polskich i niemieckich dała nam pokaz wspaniałego widowiska.

Uczniowie i nauczyciele ZSP im. Stanisława Staszica z Wieruszowa składają organizatorom serdeczne podziękowanie za zaproszenie do udziału w inscenizacji.

Uczniowie, którzy brali udział w rekonstrukcji historycznej „Wieruszowski wrzesień 1939” to:

Sebastian Juszczak – 4Thl
Paulina Głowiak – 4Thl
Sandra Staroń – 4Thl
Żaneta Mora – 4Thl
Dominik Prymas – 4Thl
Kacper Dobrowolski – 4Tib
Piotr Mazurowski – 4Tib
Paweł Wilk – 4Tib
Adam Cyga – 4Tib
Jakub Jaśniak – 4Tib
Szymon Musiał – 4Tib
Natalia Sztukowska – 2Ttb
Julia Drapiewska – 2Ttb
Kasia Koper – 2Tekho
Joanna Koper – 2Tekho


Skip to content