poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Staszic przetrwał na „SurwiWier”Staszic przetrwał na „SurwiWier”

W dniu 19 października 2018 roku uczniowie ze Staszica: Jakub Winkowski (technikum mechatroniczne), Damian Strzelczyk (technikum mechatroniczne) i Marcin Śniady (technikum budowlane) uczestniczyli w rezerwacie Sokole Góry w trzydniowym obozie przetrwania pod nazwą „SurwiWier”.

Pod opieką profesjonalistów (wykwalifikowany ratownik medyczny, ratownik GOPR, taternik jaskiniowy, wieloletni harcerz, rekonstruktor wczesnego średniowiecza) przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. W spartańskich warunkach uczyliśmy się podstaw survivalu. Opanowaliśmy między innymi metodę rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, filtracji wody, udzielania pierwszej pomocy a także wiązania węzłów. Posługiwanie się mapą i kompasem stanowiło doskonałą lekcję geografii, natomiast znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest umiejętnością, która może być wykorzystana w razie potrzeby i uratować innej osobie zdrowie a nawet życie.  Jednym z zadań podczas przebywania w rezerwacie była eksploracja jaskini, w której mieliśmy do pokonania wąski korytarz. W jaskini musieliśmy się czołgać i przezwyciężyć własny strach. Były to dla nas niezapomniane chwile, a także możliwość integracji.

Wyjazd zorganizowała młodzież (inicjatorka Wiktoria Fronia) oraz Fundacja Młodzi Propagują Sztukę. Dofinansowano ze środków zadania „Mikrogranty w Łódzkiem” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Instytucja pośrednicząca – Centrum OPUS.


Skip to content