poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2023

Od wielu lat w październiku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Głównym celem przedsięwzięć w bibliotece szkolnej była promocja czytelnictwa, wzbogacenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań, podkreślenie roli biblioteki w życiu i edukacji człowieka.

W ramach obchodów zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  • Tradycją w naszej szkole jest powiązanie święta bibliotek szkolnych z Patronami Roku ustanowionymi przez sejm. W czytelni biblioteki szkolnej przygotowano wystawę poświęconą Patronom Roku oraz hasłu tegorocznego „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” –„BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”
  • Wystawa stanowiła tło do przeprowadzanych lekcji bibliotecznych poświęconych Patronom Roku 2023. Nauczyciele bibliotekarze przybliżyli słuchaczom życie i działalność znanych Polaków. Na podsumowanie zajęć młodzież propagowała idee głośnego czytania  znanych cytatów naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.
  • 2 października br. w bibliotece Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbył się szkolny etap konkursu poetyckiego „Książka mówi” organizowany przez Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnicy konkursu popisali się umiejętnością pięknego czytania, doskonałą dykcją oraz przemyślaną interpretacją wybranych 2 wierszy. Konkurs miał na celu rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Patronów Roku.
  • W dniu 05 października 2023 r. przy współpracy lokalnych bibliotek koordynowaliśmy HAPPENING CZYTELNICZY ulicami miasta. W happeningu uczestniczyło ok. 550 osób: uczniowie ze szkół Powiatu Wieruszowskiego oraz dzieci z wieruszowskich przedszkoli. Licznym i barwnym korowodem wyruszyliśmy na ulice miasta Wieruszowa. Przemierzając wyznaczoną trasę, promowaliśmy biblioteki i czytelnictwo, głosząc również hasła zachęcające do czytania. Młodzież obdarowywała przechodniów zakładkami do książek z logiem naszej szkoły wykonanymi przez nauczycieli bibliotekarzy.  Happening zakończyliśmy w parku na wieruszowskim Rynku, gdzie jeszcze raz wybrzmiały hasła zachęcające społeczeństwo do czytania książek.

Wszystkie działania, jakie miały miejsce w naszej bibliotece były zamieszczane na stronie internetowej szkoły i mediach społecznościowych. Promocja wydarzenia odbywała się, także za pomocą tradycyjnych plakatów.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w naszej szkole przebiegły  w przyjaznej i miłej atmosferze, wszyscy, którzy zawitali w tym miesiącu w bibliotece obdarowani byli słodkościami. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom za zaangażowanie i udział we wspólnym świętowaniu.

Nauczyciele Bibliotekarze
Zespołu Szkół Ponadpodstawowych
im. Stanisława Staszica w Wieruszowie
Halina Paluch, Emilia Brylak-Światłowska


Skip to content