poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022

Od wielu lat w październiku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Głównym celem przedsięwzięć w bibliotece szkolnej była promocja czytelnictwa, wzbogacenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań, kształtowanie kultury czytelniczej, podkreślenie roli biblioteki w życiu i edukacji człowieka, zwrócenie uwagi środowiska Uczniów, Nauczycieli i Rodziców na bibliotekę, jako aktywną, widoczną agendę szkoły.

W ramach obchodów zrealizowano następujące zadania:

– Tradycją w naszej szkole jest powiązanie święta bibliotek szkolnych z Patronami Roku ustanowionymi przez sejm. W czytelni biblioteki szkolnej przygotowano wystawę poświęconą Patronom Roku oraz hasłu tegorocznego „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” – „Czytanie dla pokoju” z uwzględnieniem przybliżenia najważniejszych informacji o Ukrainie.

– Wystawa stanowiła tło do przeprowadzanych lekcji bibliotecznych, a informacje w nich zawarte o Ukrainie – symbole narodowe, dane demograficzne, język urzędowy, waluta, największe miasta, zabytki itp., miały za zadanie integrowanie młodzieży Polski i Ukrainy. Posumowaniem zajęć w dowód jedności dla pokoju młodzież czytała myśli, które dotyczyły tak ważnej idei, skłaniały one wszystkich do refleksji. Miłym końcowym akcentem było rozdanie Uczniom pamiątkowych zakładek wykonanych przez nauczycieli bibliotekarzy.

– Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali po raz kolejny akcję przekazania książek do budek bookcrossingowych, akcja służyła popularyzacji czytelnictwa w naszym regionie. Młodzież zapoznała się z ideą bookcrossingu, który umożliwia dzielenie się książkami, pozwala wymieniać je na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek. Dzięki wymianie książki są w ciągłym obiegu. Niejednokrotnie, także zapomniana książka otrzymuje drugie życie i ktoś może odkryć ją na nowo.

– W dniu 18 października 2022 r. przy współpracy lokalnych bibliotek koordynowaliśmy HAPPENING CZYTELNICZY ulicami miasta. W happeningu uczestniczyło ok. 500 osób: uczniowie ze szkół Powiatu Wieruszowskiego oraz dzieci z wieruszowskich przedszkoli. Licznym i barwnym korowodem wyruszyliśmy na ulice miasta Wieruszowa. Przemierzając wyznaczoną trasę, promowaliśmy biblioteki i czytelnictwo, głosząc również hasła zachęcające do czytania. Młodzież obdarowywała przechodniów zakładkami do książek z logiem naszej szkoły wykonanymi przez nauczycieli bibliotekarzy. Happening zakończyliśmy w parku na wieruszowskim Rynku głośno czytając myśli o pokoju.

– W dniu 25 października 2022 r. w ramach współpracy naszej biblioteki z Miejsko-Gminną Biblioteką w Wieruszowie uczniowie klasy II Te oraz klasy II Teh wraz z nauczycielem bibliotekarzem wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem Piotrem Wnukiem. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała interesujących opowieści o mieszkańcach Wietnamu, Birmy i Laosu. Wspomnienia z wyprawy podróżnik okrasił piękną fotorelacją. Podczas spotkania uczniowie mogli zobaczyć wspaniałe krajobrazy, tamtejszą ludność i ich życie, a także dowiedzieć się dużo na temat tradycji tych krajów.

Wszystkie działania, jakie miały miejsce w naszej bibliotece były zamieszczane na stronie internetowej szkoły i mediach społecznościowych. Promocja wydarzenia odbywała się, także za pomocą tradycyjnych plakatów.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w naszej szkole przebiegły w przyjaznej i miłej atmosferze. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom za zaangażowanie i udział we wspólnym świętowaniu.

Nauczyciele Bibliotekarze
Zespołu Szkół Ponadpodstawowych
im. Stanisława Staszica w Wieruszowie
Halina Paluch, Emilia Brylak-Światłowsk


Skip to content