poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Saint Patrick’s Day w StaszicuSaint Patrick’s Day w Staszicu

Dnia 30 marca 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego „Saint Patrick’s Day”. Był to trzeci z cyklu konkursów tematycznych nawiązujących do tradycji i obchodów popularnych świąt w krajach anglojęzycznych.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce – Daniel Okoń klasa 2 Technikum Informatyczne

2 miejsce – Natalia Piwowar klasa 1 Technikum Informatyczne

3 miejsce – Mateusz Kusiak klasa 1 Technikum Informatyczne

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych etapach konkursu.

Z okazji tego popularnego święta przygotowana została gazetka tematyczna przedstawiająca najważniejsze informacje dotyczące tego święta.

Przygotowanie gazetki i konkursu: mgr Julita Bossa-Piluch.

20150318_094254

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii.

Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku (389-461), pochodził z Brytanii, prawdopodobnie krainy nazywanej Cumbria, niektórzy historycy twierdza, że mieszkał być może w Walii…pewne jest, że nie był mieszkańcem Irlandii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii. Tam też jako pasterz owiec miał wiele czasu na rozmowy z Bogiem, to właśnie wtedy zdecydował się poświęcić krzewieniu nauki Chrystusa. Dzięki boskiej pomocy, jak głoszą później napisane relacje, Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego, wówczas pogańskiego, kraju.

Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii tym razem jego celem było niesienie nauki o Bogu i nawrócenie lokalnych władców irlandzkich.

Z Patrykiem związana jest również legenda mówiąca o tym, iż wygnał z Irlandii wszystkie węże. Wydarzenie to miało oczywiście swoje odniesienie do Biblii, gdyż w ten sposób miał Patryk wygnać zło z Irlandii, które po dziś dzień w chrześcijaństwie przedstawiane jest pod postacią węża.
Wreszcie to właśnie ze św. Patrykiem związana jest koniczynka, drugi obok harfy, symbol Irlandii. Za pomocą koniczynki św. Patryk tłumaczył pogańskim Irlandczykom na czym polega dogmat o jednym Bogu występującym w trzech postaciach (Trójcy Świętej).

Pod koniec swojego życia Patryk przebywał na północy wyspy. Przed śmiercią jego biskupia rezydencja znajdowała się w Armagh, tam też zmarł dnia 17 marca 461 r. po wielu latach chrystianizacji Irlandii. Irlandczycy doceniając rolę jaką odegrał Patryk w ich historii unieśmiertelnili go w najważniejszym dla każdego Irlandczyka święcie, które przypada w dniu śmierci świętego.

swpat


Skip to content