poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Rozmowa kwalifikacyjna i Twoje CV – ważnym elementem pozyskania dobrej pracyRozmowa kwalifikacyjna i Twoje CV – ważnym elementem pozyskania dobrej pracy

Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie z pracodawcą.
Warto poświęcić trochę czasu i na kolejne pójść przygotowanym, z dobrym CV w ręku.
Zastanawiasz się, jak poprawnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i dobrze na niej wypaść? Ten artykuł podpowie ci, jak poradzić sobie ze stresem i o co zadbać, by dostać wymarzoną pracę.
Podstawą każdego spotkania jest odpowiednie przygotowanie i tym zajmiemy się w pierwszej części. Oczywiście czytając wiele różnych publikacji i artykułów dowiesz się, że musisz zadbać o wiele aspektów zanim dojdzie do samego spotkania z pracodawcą.
1. Przygotuj dokumenty.
Pamiętaj, że musisz odnotować bądź zapamiętać, gdzie i z kim jesteś umówiony na spotkanie. Jeśli już ten etap masz za sobą, koniecznie przygotuj kopie dokumentów aplikacyjnych i nie zapomnij ich ze sobą zabrać!
Przede wszystkim zadbaj o wydrukowane, czyste Curriculum Vitae, a także pamiętaj o oryginałach i kopiach dokumentów potwierdzających twoje wykształcenie i umiejętności.
Pracodawca może poprosić o wgląd do nich podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oczywiście zadbaj o odpowiednią, najlepiej jednokolorową teczkę, w której umieścisz wyżej wymienione materiały.
2. Przygotuj też odpowiedni strój!
Wiesz już na pewno, iż jest to spotkanie oficjalne, w związku z tym twój strój powinien być wizytowy. Postaraj się, aby ubranie było wygodne i eleganckie zarazem.
Koszula, garnitur czy sukienka w przypadku kobiet będą dobrym rozwiązaniem. Co do koloru, najlepiej wybrać standardowo: czerń, biel, granatowy, beżowy.
Pomyśl również o dodatkach: subtelny makijaż, delikatna biżuteria, czyste buty, spięte włosy i zadbane paznokcie będą idealnym dopełnieniem twojego schludnego wyglądu.
3. Wyszukaj informacje o firmie.
Skoro wiesz już, co przygotować i jak się ubrać, czas na wyszukanie informacji na temat firmy i opracowanie standardowych pytań. Im dokładniej przygotujesz się do tego etapu, tym mniejszy będzie twój stres.
Takie pytania padają najczęściej:
Dlaczego chce pan/pani tutaj pracować?
Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie pana/panią?
Dlaczego odszedł pan/pani z poprzedniej pracy?
Czy ma pan/pani jakieś pytania?
Oczywiście są one w różny sposób przekształcane, ale sens pozostaje ten sam. Istotą tych pytań jest po pierwsze sprawdzenie, czego dowiedziałeś się o firmie zanim przyszedłeś na rozmowę. Czy sprawdziłeś jak duża jest firma, ile ma oddziałów, jaka jest jej misja, do czego dąży i czego oczekuje od swoich pracowników?

Po drugie pytania te zmuszają również do zastanowienia się nad sobą. Co ja mogę zaoferować firmie? Jaki jestem? Jakie są moje mocne i słabe strony? Dlaczego sprawdzę się na tym stanowisku?
Dobrym pomysłem na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest narysowanie sobie tabeli po jednej stronie z plusem, po drugiej z minusem i wypisanie wszystkich swoich osiągnięć i porażek. Co ważne: skup się na kwestiach zawodowych, ale pamiętaj również o swoim życiu prywatnym, w nim również odnosisz sukcesy i porażki, które wpływają na to, kim jesteś.
Jeżeli wiesz na czym ci zależy i nad czym musisz jeszcze popracować, to połowę sukcesu masz już za sobą. To, co jeszcze istotne w rozmowie kwalifikacyjnej, to uśmiech i pozytywne nastawienie, aktywne słuchanie i kultura osobista.
Szczera rozmowa to podstawa.
Bądź sobą i nie oszukuj, nie kręć, a jeżeli pojawią się niewygodne pytania, mów o swoich odczuciach. Powiedz, że nie widzisz związku pytania z (być może) przyszłym stanowiskiem pracy bądź odnieś się do ogółu. Jeśli na rozmowie czujesz się źle i niekomfortowo, to zadaj sobie pytanie, jak będziesz się czuł w takim miejscu pracy na co dzień.
W poszukiwaniu pracy nigdy się nie poddawaj i pamiętaj żeby pozostać sobą!
I jeszcze kilka rad….
Szanuj czas i nie spóźnij się na rozmowę kwalifikacyjną.
Przed rozmową dobrze się wyśpij.
Nie kłam w CV! Wszystko może zostać sprawdzone podczas rozmowy o pracę. Możesz zostać poproszony np. o opowiedzenie o swoich zainteresowaniach. Jeśli w swoim CV wpisałeś całkiem przypadkowo np. podróże, a twój rekruter akurat je uwielbia, będziesz czuł się bardzo niekomfortowo, musząc zmyślać na poczekaniu.
Nie mów źle o innych, a zwłaszcza o poprzednich pracodawcach. Już na starcie stawia cię to w złym świetle i nie jest to mile widziane.
Nigdy nie zaczynaj rozmowy od pytania „Ile będę zarabiał”?
Tak, wynagrodzenie jest bardzo ważne, ale poczekaj, aż pracodawca sam zainicjuje ten temat. Jeśli tego nie zrobi, dopiero na koniec rozmowy uprzejmie poproś o poruszenie kwestii finansowych.
Zanim wyślesz CV, sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, do której aplikujesz.
Nie ma nic gorszego niż „hurtowe” wysyłanie CV. W takiej sytuacji nie będziesz wiedział, który pracodawca zaprasza cię na rozmowę i ryzykujesz słabym przygotowaniem się do spotkania.
„Proszę powiedzieć coś o sobie” – to zdanie „klucz” rozmowy kwalifikacyjnej. Nie opowiadaj o tym, co robiłeś w weekend. Skup się na swoich mocnych stronach. Powiedz, co może zyskać pracodawca, jeśli cię zatrudni.
Przetestuj pisanie życiorysu:
https://sway.office.com
Obrazek: https://gratka.pl/blog/praca/darmowe-wzory-cv-do-pobrania/1685/
zajrzyj również tu: https://dokariery.pl/-/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-


Skip to content