poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Rajd rowerowy na 100-lecie Niepodległości PolskiRajd rowerowy na 100-lecie Niepodległości Polski

28 uczniów pod opieką nauczycieli: S. Stojeckiego, M. Heidta i K. Gałęzy uczestniczyło w rajdzie rowerowym. Celem wycieczki było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja walorów turystyczno-krajobrazowych, dziedzictwa kulturowego i historycznego ziemi wieruszowskiej.

W piątek 28 września miłośnicy jednośladów wybrali się na 38 km rajd rowerowy. Pierwszym  przystankiem naszej podróży był Dworek Czapskich w  Galewicach. Tutaj w cieniu   okazałych dębów, klonów i akacji XIX wiecznego kompleksu parkowego mogliśmy w ciszy i zadumie pochylić się nad mogiłą powstańców styczniowych. Chwilę później swe kroki skierowaliśmy w stronę klasycystycznego dworku. Obecnie w murach tego zabytku znajduję się Gminne Przedszkole. Wspólnie z sympatycznymi maluszkami, Panią Dyrektor i paniami nauczycielkami placówki w kolorach biało-czerwonych uczciliśmy zbliżające się obchody rocznicowe Święta Niepodległości. Po wymianie ciepłych słów i gestów, wspólnych zdjęć udaliśmy się w kierunku Węglewic, gdzie na starym cmentarzu oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze przy grobach uczestników powstania styczniowego; Franciszka Rojewskiego, Alfonsa Kozłowskiego, grobie 2 żołnierzy Wojska Polskiego Władysława Sawonia i Jana Wiśniewskiego poległych we wrześniu 1939 r., oraz przy grobach Walentego Pacyny i Andrzeja Kalety zamordowanych przez hitlerowców w 1943 r. Spacerując alejami cmentarnymi mogliśmy naocznie się przekonać, jak to wyjątkowe miejsce się zmienia.  Wielki podziw, wdzięczność i uznanie składamy na ręce wszystkich tych, którzy przyczynili się do ocalenia tego miejsca od zapomnienia. Wykonane zostały tutaj ogromne prace konserwatorskie szaty roślinnej, przeprowadza się obecnie renowację nagrobków o wartości historycznej oraz odtwarza trakty piesze.
Po drodze do Wyszanowa – kolejnego celu naszej podróży zatrzymaliśmy się, aby zwiedzić drewniany kościół pw. św. Trójcy w Węglewicach. Świątynia ta ma ponad 200 – letnią historię i jest jednym z najcenniejszych zabytków naszego regionu. Do tego miejsca od ponad 150 lat, corocznie 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego przybywa piesza pielgrzymka z Wieruszowa. Tradycja tej pielgrzymki wiąże się z ocaleniem ludności z trwającej blisko 30 lat epidemii cholery.

W Wyszanowie zatrzymaliśmy się, aby oddać hołd i złożyć wiązankę kwiatów pod pomnikiem zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Wyszanów, Mikorzyn i Torzeniec. Następnie udaliśmy się na pobliski cmentarz, aby pomodlić się i zapalić znicz przy zbiorowych mogiłach ofiar tego bezprawia dokonanego przez Wehrmacht 1 i 2 września 1939 r. Nie zapomnieliśmy o grobach powstańców wielkopolskich J. Frasa i S. Korczaka, poległych pod Kępnem w 1919., 3 żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców w dniu 2 września 1939 r. w Torzeńcu oraz groby 3  nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych tego samego dnia w Torzeńcu.

Ostatnim celem naszego rajdu był Wieruszów – Podzamcze. Przed  pomnikiem „Poległych i pomordowanych w walkach o niepodległość w latach 1914-1920 i w latach 1939-1945” również zapaliliśmy znicz i oddaliśmy należytą cześć bohaterom, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę.

Wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie dziękujemy. Dziękujemy za ciepło i życzliwość okazywaną nam przez mieszkańców miejscowości, które znalazły się na trasie naszego przejazdu.


Skip to content