poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Paintball – zabawą integracyjnąPaintball – zabawą integracyjną

W dniu 28 września 2015 roku uczennice, uczniowie i nauczyciele już po raz drugi integrowali na się na polu paintbalowym w Zarzeczu k/Bełchatowa.

Przypomnijmy, że gra polega na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów – urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla, wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad (nazywany przez graczy splatem) na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.

Początkowo paintball określano mianem survival, ale dość szybko nazwa ta ustąpiła obecnej. Szybki rozwój paintballa na całym świecie, spowodował, że pojawili się wytwórcy odpowied­niego wyposażenia dla grających, ustalono zasady i wymogi bezpieczeństwa. Początkowo zabawa grup pojedynczych entuzjastów, często o zainteresowaniach myśliwskich lub milita­rystycznych, przekształciła się w sport dostępny dla większości osób.

Istnieje wiele rodzajów gry, generalnie zwycięzcą zostaje drużyna, która osiągnie cel ustalony na postawie przyjętego scenariusza. Zazwyczaj jest to zdobycie flagi przeciwnika, wyelimino­wanie wszystkich zawodników, osiągnięcie wyznaczonego punktu w określonym czasie itp. Rozgrywki mogą odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu lub (częściej) na świeżym powietrzu. Inteligencja, szybkość myślenia, zdecydowanie i determinacja, a nie siła, prędkość, czy zwinność są kluczowymi czynnikami sukcesu. Niezwykle ważna jest tutaj także umiejętność pracy w zespole.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa jest sprawą kluczową.

Nasi uczniowie zostali dokładnie poinstruowani, jak należy zachować się podczas zabawy. Opiekunki grupy: Arleta Jach, Monika Hejman i Danuta Urbaś zgodnie oceniają, iż uczniowie wykazali się wysokim poczuciem odpowiedzialności za zdrowie, bezpieczeństwo swoje, koleżanek i kolegów.

Fragmenty utworów z filmiku należą do ich prawnych właścicieli i zostały wykorzystane wg prawa cytatu (art.29 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


Skip to content