poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

P. Roma Czyż i Jej miłość do zwierzątP. Roma Czyż i Jej miłość do zwierząt

Motto:

„Podstawowa zasada humanitarnej ochrony zwierząt została wyrażona w art. 5 Ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a więc uwzględniającego potrzeby zwierzęcia oraz zapewniającego mu opiekę i ochronę. Konieczność humanitarnego traktowania zwierząt polega na tym, że zwierzę jako byt zdolny do odczuwania cierpienia nie może być traktowany jako rzecz.”

W dniu 29 listopada 2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Wieruszowie gościł wyjątkowych Gości.
Spotkaliśmy się z instruktorem Fundacji Mondo Cane  (Inspektorat Wieluń) – p. Romą Czyż.

Pani Roma przywiozła ze sobą szczęśliwą właścicielkę psiaka o imieniu Jessie. Również wielką miłośniczkę zwierząt.

Fundacja Mondo Cane  została powołana w celu społecznie użytecznym i realizuje swoje cele poprzez upowszechnianie zasad zawartych w Światowej Deklaracji Praw Zwierzęcia ogłoszonej przez UNESCO w Paryżu w 1978 r, Europejskiej Konwencji  Ochrony Zwierząt Towarzyszących ogłoszonej w Strasburgu, w  1987 r.,  Ustawie o ochronie zwierząt z 1997 r. oraz czuwanie nad ich przestrzeganiem i aktywne uczestnictwo w ochronie zwierząt.
W spotkaniu wziął również udział aspirant Robert Olek z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, który zapoznał zebranych uczniów z przepisami prawa odnośnie karania osób znęcających się nad zwierzętami.

P. Roma Czyż opowiedziała nam o codziennej trudnej pracy, polegającej na kontaktach z poszkodowanymi psami i ludźmi, którzy to w żaden sposób nie rozumieją istoty opieki nad psem.
Nadal odstraszający widok psa uwiązanego na krótkim łańcuchu, mieszkającego  w rozwalającej się budzie lub blaszanej beczce, bez należytego pożywienia- jest niestety codziennością.
Jest jednak coraz więcej ludzi, którzy nie przechodzą obojętnie wobec takiej krzywdy. Ma miejsce coraz więcej interwencji inspektorów i Policji.  Coraz więcej ludzie zgłasza nieprawidłowe sytuacje dotyczące cierpienia psów.

Całego ciepła i serdeczności spotkaniu dodał obecność trzech przemiłych psiaków, bardzo przyjaźnie nastawionych do wielu, wielu głaszczących je rąk.

Psiaki, które jako bezdomne lub zabrane nieodpowiedzialnym właścicielom trafiają do schroniska w Wojtyszkach.
Pani Roma również poszukuje osobiście chętnych do adopcji psów ludzi.
Kontakt:  https://www.facebook.com/roma.czyz.7

https://www.facebook.com/Zaginione-Znalezione-gmina-Wierusz%C3%B3w-1633353650266474/

mail do P. Romy: roma2110@wp.pl 

Serdecznie Paniom dziękujemy za spotkanie, za kontakt z Waszymi psiakami.
Była to dla nas wszystkich biorących udział w spotkaniu czas refleksji i przemyśleń nad losem zwierzaków. Takie spotkania na długo pozostają w sercu.
Zapraszamy mieszkańców Wieruszowa i ziemi wieruszowskiej do akcji pomocy zwierzętom poprzez dostarczenie do naszej szkoły chociażby jednej paczki z suchą karmą. Paczka do paczki i nazbieramy zapewne sporo żywności.
Karmę prosimy przynosić do sekretariatu szkoły.
Również społeczność szkolna będzie uczestniczyła w realizacji tej szczytnej idei.
Adoptujmy psy ze schronisk!
Pamiętajmy, podarowany na Mikołaja czy pod choinkę psiak, nie może być tylko jednodniową zabawką. Wytłumacz sobie i dziecku, że pies to także obowiązek!
Jak ochronić nasze czworonogi mieszkające w budzie przed deszczem i mrozem?

Zacznijmy od sprawdzenia stanu budy. W letnich miesiącach pies traktuje ją jako miejsce do spania, zimą to jednocześnie azyl, w którym może się ogrzać. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy przygotowali naszym czworonogom odpowiednie schronienie. Po pierwsze, buda powinna być ocieplona. Może to być styropian albo wełna mineralna. Przed wejściem zawieś kotarę z grubego materiału, żeby ograniczyć napływ zimnego powietrza do wnętrza. Potem sprawdź szczelność dachu (najlepiej, jeśli pokryty jest np. papą). W środku budy przygotuj zwierzakowi posłanie, np. słomę albo stary śpiwór czy też koc. Konieczne jest też regularne sprzątanie legowiska. Spleśniała słoma może spowodować, że psiak nabawi się choroby skóry.

Dobrze jest, kiedy buda stoi na drewnianych klockach, a nie bezpośrednio na ziemi, wtedy nie nasiąknie wilgocią, a zimową porą, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, nie przemrozi jej lokatora. Ważne jest, żebyśmy nie robili psu tzw. huśtawki termicznej, czyli zabierali go do domu, a potem zostawiali w budzie.

Wyjątkowo, w czasie silnych mrozów, można umieścić czworonoga w przedsionku lub miejscu, gdzie temperatura wynosi około 0 stopni C. W okresie zimowo-jesiennym pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu naszego pupila. W misce powinno znaleźć się mięso, kasze oraz makaron. Nie można zapominać również o świeżej wodzie w misce.

Ważne! W sezonie jesienno-zimowym pies powinien dostawać dwa, wysokokaloryczne posiłki dziennie. Ważne, żeby były ciepłe, ale nie gorące.