poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„O zabytkach i atrakcjach turystycznych Wieruszowa”„O zabytkach i atrakcjach turystycznych Wieruszowa”

W  dniu 7 października 2020 r. w Miesiącu Bibliotek Szkolnych uczniowie naszej szkoły branżowej  klasy II DP  wraz z opiekunami  p. Karoliną Zaleśną i p. Emilią Brylak-Światłowską wzięli udział w  pieszej wycieczce pod hasłem „O zabytkach i atrakcjach turystycznych Wieruszowa” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Wieruszowie.

Prowadząca pani Mirosława Żyła przeprowadziła nas uliczkami miasta roztaczając przed nami barwne historię na temat powstania Wieruszowa oraz osadnictwa nad rzeką Prosną.

Swój spacer po mieście rozpoczęliśmy od klasztoru Ojców Paulinów. Mogliśmy podziwiać jego barokowe wnętrza oraz przepiękne otoczenie. Następnie idąc wzdłuż rzeki Prosna Bulwarem Różanym usłyszeliśmy o wałach obronnych dawnego grodziska z czasów kultury łużyckiej, a także o historii szlaku bursztynowego.

W kolejnym etapie zwiedzania z zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji o wieruszowskim Rynku – relikcie średniowiecznego układu urbanistycznego. Przyjrzeliśmy się pomnikowi św. Floriana z 1990 roku oraz powstałej w 2018 r. makiecie, która prezentuje Wieruszów w dawnej odsłonie.

Idąc od strony rynku przemierzyliśmy uliczki Nadrzeczną, Kilińskiego, Zamkową i usłyszeliśmy o historii Żydów mieszkających w Wieruszowie, by w końcu zatrzymać się na ulicy Sportowej przy pomniku Św. Jana Nepomucena. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przy kapliczce na ulicy Piskorskiej.

Serdecznie dziękujemy pani Mirosławie Żyle i Bibliotece Pedagogicznej w Wieruszowie za solidną lekcję historii dawnego Wieruszowa. Dzięki wycieczce miejsca, które znamy i codziennie przemierzamy śpiesząc się do szkoły, czy pracy nabrały dla nas nowego, symbolicznego znaczenia, a to bardzo ważne w budowaniu  lokalnej tożsamości.