poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Niecodzienna lekcja historiiNiecodzienna lekcja historii

O tym, że historię można poznawać nie tylko z podręczników szkolnych przekonali się uczniowie klasy 3 Technikum Informatycznego, którzy 26 października uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii przeprowadzonej przez członków  Stowarzyszenia Historycznego  Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia.

Żywa lekcja historii zrealizowana została w ramach projektu pt. „Niezapomniani- żołnierze września 1939”, współfinansowanego ze środków Powiatu Wieruszowskiego. Tematem przewodnim spotkania była wojna obronna Polski 1939 r., z uwzględnieniem walk  toczących się pod Krajanką i Ochędzynem.

Członkowie SHBON z wielką pasją do historii opowiadali o najdrobniejszych szczegółach kampanii wrześniowej toczącej się w naszej najbliższej okolicy. Swój wykład wzbogacali pokazem umundurowania i wyposażenia żołnierzy II RP. Wśród uczestników niemałe emocje wywołała możliwość dotknięcia, czy też potrzymania w rękach karabinu ze wspomnianego okresu. Całość tej wspaniałej chwili dopełniła tematyczna wystawa poświęcona historii 3 żołnierzy polskich poległych 2 września 1939 r. w Nowym Ochędzynie, a pochowanych na cmentarzu w Starym Ochędzynie. Są to Józef Dudaczyk, Stanisław Kin i Zygmunt Piechociński.

 Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe foldery informacyjne  o działalności SHBON oraz zachętę do wstępowania w szeregi stowarzyszenia.

Bardzo serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Historycznemu  Batalionów Obrony Narodowej za niezapomniane chwile spędzone z historią  tak wielce przesiąkniętą  lokalnym patriotyzmem naszej Małej Ojczyzny. Dzisiejsza lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci.


Skip to content