18 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbył się uroczysty Apel Szkolny, poświęcony tragicznemu wypadkowi, śmierci człowieka. Zadziało się to w czasie wielkiego święta dobroczynności i radości jakim było zakończenie Akcji Charytatywnej.
Apel poprowadzili uczniowie klasy I Technikum Informatycznego: Wiktoria Olek i Stanisław Synowiec.
Oto słowa, jakie przekazali zgromadzonym uczniom i nauczycielom:
„W minionym tygodniu wolontariusze z naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie od 27 lat bierze aktywny udział w tej szlachetnej akcji, która wyposażyła polskie szpitale w niezbędny do leczenia dzieci sprzęt medyczny.
Serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej, która i w tym roku składała się na ten ważny charytatywny cel.
Szokująca informacja dotarła do nas wieczorem 13 stycznia 2019 roku, kiedy to podczas trwania koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, Prezydent miasta Gdańska, wolontariusz WOŚP – Pan Paweł Adamowicz, został brutalnie zaatakowany na scenie. Czynu tego dokonał uzbrojony w nóż zamachowiec. W nocy P. Paweł Adamowicz przeszedł długą operację, jednak lekarze nie byli w stanie Go uratować. Tragizm tej sytuacji porusza wyjątkowo!
To życie zostało stracone w najpiękniejszym dniu dla WOŚP. W momencie wielkiej radości całej rzeszy ludzi, szczególnie młodych, którzy tak bardzo cieszyli się z pomagania innym, ze „Światełka do nieba”.
Dzień pogrzebu ś.p. Pawła Adamowicza – sobota, 19 stycznia – ogłoszony został Dniem Żałoby Narodowej.
Pomimo całego tragizmu tej sytuacji, czekamy z nadzieją, że za rok znów będziemy się jednoczyli wokół czerwonych serduszek Wielkiej Orkiestry, bo warto czynić dobro!
Dobro jest początkiem wszystkiego, było pierwszą zasadą, według której stworzony został świat, a także jego ostatecznym celem.
Bycie dobrym człowiekiem nie jest łatwe. Brutalizacji ulega cały świat , nie jest od niej wolna także i Polska. Żyjemy w XXI wieku, który oferuje nam wiele brutalnych i okrutnych przeżyć. Niosą je ze sobą także nowoczesne środki komunikacji. Pojawił się hejt. To działanie pełne nienawiści, pogardy, złości. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców danej religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej – obiektem hejtu może stać się każdy.
Cyberprzemoc to zjawisko karalne, jej najczęściej występujące formy to między innymi:
– rejestrowanie filmów i robienie zdjęć wbrew czyjejś woli;
– publikowanie cudzych zdjęć i filmów bez zgody;
– rozsyłanie fałszywych informacji, które mają za zadanie skompromitować bądź zawstydzić daną osobę;
– nękanie, ośmieszanie, poniżanie czy wręcz prześladowanie za pomocą Internetu lub telefonu komórkowego;
– stosowanie mowy nienawiści wobec konkretnej osoby lub grupy;
– straszenie, szantażowanie, grożenie;
– włamywanie się na cudze konto poczty internetowej, profilu społecznościowego itp.;
– podszywanie się pod inną osobę (kradzież tożsamości internetowej, podszywanie się na przykład pod dziecko itp.);
– pisanie obraźliwych komentarzy na portalach społecznościowych, forach, blogach itp.;
– tworzenie obrażających kogoś treści internetowych.
Brutalność i nienawiść nie może rządzić naszym światem.
Bądźmy dla siebie mili i starajmy się rozumieć problemy drugiego człowieka.
Nie zamykajmy się tylko w świecie wirtualnym, bo jest to droga donikąd.
Zapraszamy lokalne uczczenie Dnia Żałoby Narodowej. Jutro, w sobotę, o godzinie 12.00 ( czyli godzinie rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych), w specjalnie wyznaczonym na wieruszowskim rynku miejscu, przed portretem ś.p. Pawła Adamowicza – będzie można ustawić przyniesione znicze. Spotkanie to będzie też wsparciem dla fantastycznej inicjatywy, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i dla jej twórcy – Jurka Owsiaka. Spotkajmy się i bądźmy razem.
Wspominając dziś po raz ostatni tragicznie zmarłego ś.p. Pawła Adamowicza -uczcijmy minutą ciszy Jego osobę, a potem wysłuchajmy pięknego utworu, który towarzyszy ludziom spotykającym się na ulicach miast, by uczcić pamięć po zmarłym.”