poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Mała rzecz a pomaga! Zbieramy plastikowe nakrętki i makulaturę!Mała rzecz a pomaga! Zbieramy plastikowe nakrętki i makulaturę!

Szkolna akcja zbiórki odpadów: nakrętek, makulatury, baterii prowadzona jest przez nauczycielkę chemii Iwonę Kuliga-Kmiecik.
Kwotę z ostatniej zbiórki przekazano na potrzeby rodziny, która potrzebuje wsparcia ze względu na pożar domu rodzinnego.
Akcja zbiórki trwa przez cały rok szkolny, zapraszamy do udziału! Sala numer 1, na parterze szkoły.
Podziękowania dla uczniów, którzy pomagają przy wywózce odpadów! 

Jak to się dzieje, że zbierane nakrętki mogą komuś pomóc? Jaką drogę muszą przebyć, aby przyjść z pomocą potrzebującym?

Prześledźmy to.

Pijesz napój w plastikowej butelce. Gdy butelka jest pusta wyrzucasz ją do pojemnika na plastikowe odpady. Ale wcześniej nakrętkę odkładasz do małego kartonika, koszyka czy woreczka, aby przekazać je do punktu zbiórki. Mogą to być oznaczone pojemniki w szkołach, przedszkolach, sklepach, w pracy, itp. Gdy uzbiera się ich odpowiednio dużo, przekazywane są do dużych punktów zbiórki. Stamtąd odbierane są przez przetwórców/producentów.

Ile plastikowych nakrętek mieści się w 1 kg? Średnio około 500, tak więc na tonę potrzeba aż 500 tys. nakrętek! Producent przetwarza je na granulat, z którego wytwarza się rury PCV, opakowania, wiadra budowlane, łopaty do śniegu, grabie, doniczki, obudowy do komputerów, wieszaki na ubrania, itp.

Uzbieranie odpowiednich ilości nakrętek nie jest prostą sprawą, gdyż potrzeba ich naprawdę mnóstwo. Dlatego zwykle nie robi tego jedna osoba. W naszych gospodarstwach domowych w ciągu miesiąca zbierzemy zwykle około kilkuset gram. Każda ilość się liczy, jeśli działamy zespołowo! Jeżeli działamy wspólnie i każdy z nas odkłada nawet najmniejszą nakrętkę to naprawdę możemy pomóc wielu potrzebującym osobom.

Podziękowania za pomoc przy załadunku: Mateusz Hojeński i Maciej Hoffmann z klasy I Technikum Budowlanego, Sebastian Juszczak z klasy II Technikum Logistycznego, Dominik Prymas z klasy II Technikum Handlowego.